អាជីវកម្មសណ្ឋាគារនិងភោជនីយដ្ឋានជាង ៧០% បើកឡើងវិញ តែមិនដំឡើងថ្លៃ តាមតម្លៃបេ្រងសាំង
2022/03/28 11:08:30 am        797
ភ្នំពេញ៖ ប្រធានសហព័ន្ធទេសចរណ៍កម្ពុជា អះអាងថា អាជីវកម្មទេសចរណ៍មានដូចគ្នាសណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋានជាដើម រៀបចំបើកឡើងវិញច្រើន ហើយមិនមានការដំឡើងថ្លៃទៅតាមតំលៃប្រេងសាំងនោះទេ បើទោះណាថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិជិតឈានក៏ដោយ។
លោក លូ ម៉េង ប្រធានសហព័ន្ធទេសចរណ៍កម្ពុជា បានថ្លែងប្រាប់BTV នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនានេះថា បន្ទាប់ពីរបាំងតេស្តកូវីដត្រូវបានលប់ចោលនៅតាមច្រកទ្វារព្រំដែន សំគាល់ឃើញថា ភ្ញៀវទេសចរ​អន្តរជាតិមកកម្ពុជា ចាប់ផ្តើមមានកំណើន ជាពិសេសនោះ គឺមានអ្នកវិនិយោគទុន​ជាជនបរទេស បានទំនាក់ទំនងជាមួយយើង ដើម្បីបង្កើតដៃគូ​អាជីវកម្ម​ទេសចរណ៍​ឡើងវិញ​ជាពិសេសអាជីវកម្ម​រៀប​ចំ​កញ្ចប់ទេសចរណ៍ ​សណ្ឋាគារ ​និង​ការ​បើក​ភោជនីយដ្ឋាន ជាដើម។
លោក បន្តថា សម្រាប់អាជីវកម្មសណ្ឋាគារ ​និង​ភោជនីយដ្ឋាន​នៅក្នុងអំឡុងពេលនេះ ក្រៅពីមាន​ទទួលភ្ញៀវទេសចរក្នុងស្រុក ​យើងសំគាល់ឃើញថា ក៏មានភ្ញៀវជាជនបរទេសចូលមកទទួល​សេវាស្នាក់​នៅដើម្បីធ្វើការងារ ដើរកម្សាន្ត និង​ ចូលហាងទទួលទានអាហារច្រើន ខណៈបណ្តា​អាជីវកម្ម​ទេសចរណ៍មិនដំឡើងថ្លៃ ​ទៅតាមតំលៃប្រេងសាំង ​និង​ហ្គាស៍​ទោះទេ ​ហើយយើងរំពឹងថា ប្រេងសាំងហ្គាស៍​នឹងចុះវិញឆាប់ៗនេះ។
លោក លូ ម៉េង រំពឹងថា តំលៃប្រេងសាំង និងហ្គាស៍​ នឹងអាចចុះវិញឆាប់ៗ ហើយ​នៅថ្ងៃបុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំថ្មីនេះ ​នឹង​មាន​មនុស្ស​ចេញដើរកម្សាន្តច្រើ​ន ដែលជា​កត្តាជម្រុញ​អោយអាជីវកម្មក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​មានទឹកចិត្តចាប់អារម្មរណ៍ការបើកឡើងវិញ​កាន់តែច្រើនថែមទៀត។
លោក គឹម សេរីរដ្ឋ ប្រធាននាយកដ្ឋានសេវាស្នាក់នៅទេសចរណ៍ ​និងម្ហូបអាហារ នៃក្រសួងទេសចរណ៍ បានថ្លែងថា ​ក្នុងចំណោមអាជីកម្មក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ​មានដូចជា សណ្ឋាគារ និង​ភោជនីយដ្ឋាន​ដែលបានបិទទ្វារ ​និង ព្យួរអាជីវកម្មនាពេល​កន្លងមក មកដល់​ពេលនេះ​ គឺមានប្រមាណ៧០% ​បានប្រកាសបើកអាជីវកម្មឡើងវិញធម្មតា ​ហើយខ្លះទៀត បាន​កំពុងរៀបចំបើកសាខាអាជីវកម្ម ​អោយទាន់ថ្ងៃបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី​ឈាន​មកដល់ខាងមុខនេះ ហើយ​នៅសល់អាជីវកម្មប្រមាណជិត៣០% បានកំពុងបន្តបិទទ្វារ។
តាមរបាយការណ៍ក្រសួងទេសចរណ៍ចេញផ្សាយ​នៅថ្ងៃនេះដែរ ចំនួនទេសចរ​ជាតិ​អន្តរជាតិចេញ​ដើរ​កម្សាន្ត នៅថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ថ្ងៃទី២៦ ​ដល់ថ្ងៃទី២៧​ ខែមីនា គឺមានប្រមាណជាង ២០ម៉ឺននាក់​ក្នុង​ភ្ញៀវបរទេស​មានប្រមាណជាង១២៥០០នាក់ ​ហើយ​គោលដៅ​ដែលនៅតែបន្តរក្សាកំណើន​ក្នុង​ទទួលភ្ញៀវ​ទៅទស្សនាច្រើន​ ភាគច្រើនគោលដៅទេសចរណ៍តាមតំបន់ឆ្នេរ ​រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តសៀមរាប និងខេត្តបាត់ដំបង ​ពោធិ៍សាត់ជាដើម៕ អត្ថបទស៊ុម សុខជា