គ.ជ.ប បញ្ចប់​ដំណើរការ​ពិនិត្យ​ចំពោះបណ្តឹង​បញ្ជី​បេក្ខជន ​ខណៈបញ្ជី​បេក្ខជន​ចំនួន ១៣ ត្រូវ​បាន​លុប
2022/04/18 11:13:36 am        922
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ហៅកាត់ គ.ជ.ប ឲ្យដឹងថា ដំណើរការពិនិត្យលើបណ្តឹងចំពោះបញ្ជីបេក្ខជនគណបក្ស នយោបាយនៅទូទាំងប្រទេសត្រូវបានបញ្ចប់ ខណៈបញ្ជីបេក្ខជនគណបក្សនយោបាយចំនួន ១៣បញ្ជី និងបេក្ខជនចំនួន៨៦នាក់ ត្រូវបានលុប។
បន្ទាប់ពីដំណើរការប្តឹងតវ៉ាទៅលើបញ្ជីបេក្ខជន និងបេក្ខជន បានបញ្ចប់រួចរាល់នោះ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ហៅកាត់ គ.ជ.ប ប្រាប់BTV ឲ្យដឹងនៅ​ថ្ងៃទី១៨ ខែមេសានេះថា ​គិតមកទល់ពេលនេះ ដំណាក់កាលពិនិត្យទៅលើបណ្តឹង​របស់​គណបក្ស​នយោបាយ ​និងប្រជាពលរដ្ឋបានបញ្ចប់រួចរាល់ ១០០ភាគរយ។
ឯកឧត្តម បន្តថា បន្ទាប់ពី គ.ជ.ប បានបើកសវនាការសាធារណៈ ​មានបេក្ខជនចំនួន៨៦នាក់ និង​បញ្ជី​បេក្ខជនចំនួន ១៣ ត្រូវបានលុបចេញពីបញ្ជីបោះឆ្នោត​គណៈកម្មការឃុំ-សង្កាត់រៀបចំការ​បោះឆ្នោត។
ឯកឧត្តម ឲ្យដឹងថាទៀតថា បេក្ខជនចំនួន ៨៦នាក់ ត្រូវបាន​លុបមក​ពីគណបក្សភ្លើងទៀន និង​បញ្ជីបេក្ខជនគណបក្សនយោបាយចំនួន ​១៣បញ្ជី​ដែលត្រូវលុបចេញពីបញ្ជីបោះឆ្នោត រួមមាន បញ្ជី​បេក្ខជនគណបក្សភ្លើងទៀនចំនួន១១​ គណបក្សសំបុកឃ្មុំសង្គមប្រជាធិបតេយ្យចំនួន១ និង​គណបក្សឆន្ទៈខ្មែរចំនួន១។
ក្នុងដំណាក់កាលទទួលការចុះឈ្មោះបេក្ខជន ​និងដាក់បញ្ជីបេក្ខជនគណបក្សនយោបាយ​ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា បានគូសបញ្ជាក់ថា ​ក្នុងចំណោមឃុំ-សង្កាត់សរុបនៅទូទាំងប្រទេសមានចំនួនជាង​៦០ភាគ​រយ​បានរៀបចំដាក់បេក្ខជនត្រឹមត្រូវតាមនីតិវិធី និងបានប្រកាសសុពលភាពបញ្ជីបេក្ខជនផ្លូវ​ការ​រួចរាល់ជាស្ថាពរ។
ការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់​ នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី០៥ ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ និង​ប្រជាពលរដ្ឋមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតផ្លូវការ ​ចំនួនជិត១០លាននាក់ ខណៈការិយាល័យដំណើរ​ការរៀបចំ​ការបោះឆ្នោតនាពេលខាងមុខ មានចំនួនជាង២ម៉ឺនការិយាល័យនៃឃុំ-សង្កាត់នៅទូទាំង​ប្រទេស​សរុបចំនួន ១,៦៥២ឃុំ-សង្កាត់៕ អត្ថបទ សេក ឧត្តម
​រដ្ឋសភាកម្ពុជា ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយអាយប៉ា (AIPA) ត្រៀមរៀបចំកិច្ចប្រជុំកម្រិតតំបន់ ស្តីពីអាកាសធាតុ និងការវិនិយោគកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព
2026/02/19 06:02:19 pm
​រដ្ឋមន្រ្ដីពីរក្រសួង ចុះពិនិត្យទីតាំងដំឡើងស្ថានីយរ៉ាដាតេជោសែនទី២នៅស្រុកពញាឮ ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការធ្វើព្យាករអាកាសធាតុ និងធាតុអាកាសឱ្យកាន់តែច្បាស់លាស់