គ.ជ.ប បានបញ្ចប់ការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀងបក្សនយោបាយសម្រាប់ការបោះឆ្នោតឃុំ-សង្កាត់
2022/04/20 06:34:52 am        879
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ហៅកាត់ គ.ជ.ប ឲ្យដឹងថា គ.ជ.ប បានបញ្ចប់ការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀងរបស់គណបក្សបក្សនយោបាយ សម្រាប់ចូលរួមប្រកួតប្រជែងការបោះឆ្នោតជ្រើសរសើក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ នាពេលខាងមុខ។
ថ្លែងប្រាប់BTV News នៅថ្ងៃទី២០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត បានឲ្យដឹងថា ​បន្ទាប់ពីដំណើរការឈរឈ្មោះបេក្ខជន និង​ចុះបញ្ជី​បេក្ខជនគណបក្សនយោបាយបានបិទបញ្ចប់ គ.ជ.ប បានដំណើរចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀង​របស់គណបក្សនយោបាយតាមបណ្តាគណៈកម្មការឃុំ-សង្កាត់រៀបចំការបោះឆ្នោត​នៅទូទាំង​ប្រទេស​។
ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា បន្តថា ការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀង​គណបក្សនយោបាយ​បាន​បញ្ចប់​រួចរាល់ ដោយ​មាន​ការអញ្ជើញចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ រួមមាន​ គណបក្សនយោបាយ ​អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និង​តំណាងប្រជាពលរដ្ឋជាព្រះសង្ឃជាដើម។
ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា បញ្ជាក់ថា ការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀងគណបក្សនយោបាយ ក្នុង​គោលបំណង​បង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ការឃោសនា​បោះឆ្នោត និងផ្តល់ការ​ចំណាំ​លេខរៀង​ជូនប្រជាពលរដ្ឋដែលនឹងចូលរួមការបោះឆ្នោតតាមការិយាល័យរៀបចំការបោះឆ្នោតក្នុងឃុំ-សង្កាត់នីមួយៗ។
ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា សង្កត់ធ្ងន់ថា​ ការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀង​គណបក្សនយោបាយ គឺជា​ការ​ផ្តល់សិទ្ធិ ​និងការសម្រេចចិត្តជូនប្រជាពលរដ្ឋ ​ដើម្បីជ្រើសរើសគណបក្សដែលខ្លួនពេញចិត្ត ក្នុងការ​ឆ្លើយតបរាល់តម្រូវការនានា​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមួលដ្ឋាន។
គួរបញ្ជាក់ថា​ បន្ទាប់ពីការចាប់ឆ្នោតកំណត់លេខរៀង​គណបក្ស​នយោបាយ គ.ជ.ប នឹងឈាន​ទៅ​រក​ការ​ត្រៀម​ដំណើរការឃោសនាបោះឆ្នោត ​ខណៈការបោះឆ្នោតជ្រើសរើស​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៥ ខែមិថុនា​ ខាងមុខនេះ៕អត្ថបទ៖ សេក ឧត្តម
​អាជ្ញាធរមីន និងអង្គការ Exceed Worldwide បន្តពង្រឹងកិច្ចសហការរវាងគ្នាក្នុងការគាំទ្រផ្តល់សេវាស្តារកាយនីតិសម្បទាដល់ជនមានពិការភាពដោយសារយុទ្ធភណ្ឌគ្រឿងផ្ទុះ និងកិច្ចគាំទ្រដល់សហគមន៍ងាយរងគ្រោះ