អូស្ត្រាលី សន្យាបន្តគាំទ្រដល់ការងារបោសសំអាតមីន នៅកម្ពុជា
2022/06/13 07:44:31 pm        707
ភ្នំពេញ៖ លោកជំទាវ Kathryn Campbell រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងការបរទេស និងពាណិជ្ជកម្មអូស្ត្រាលី បានសន្យាថា នឹងបន្តគាំទ្រដល់ការងារបោសសំអាតមីន និងគ្រាប់យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះនៅកម្ពុជា ខណៈអូស្ត្រាលី គឺជាម្ចាស់ជំនួយដ៏សំខាន់មួយផងដែរ លើការងារនេះជិត ៣០ឆ្នាំមកហើយ ។
ក្នុងជំនួបពិភាក្សាស្តីពី ភាពជាដៃគូ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យសកម្មភាពមីន ជាមួយឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី លី ធុជ អនុប្រធានទី១ អាជ្ញាធរមីនកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ លោកជំទាវ Kathryn Campbell បានបង្ហាញនូវការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះ ការសម្រេចបាននៃការងារបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា ។
លោកជំទាវ បានបន្ថែមថា នឹងបន្តគាំទ្រដល់ការងារបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា ព្រមទាំងនាំយកសំណើស្នើសុំ និងលទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំ ជាមួយឯកឧត្តម លី ធុជ ជម្រាបទៅកាន់រដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលីផងដែរ ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម លី ធុជ មានប្រសាសន៍ថា សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនអូស្រ្តាលី ដែលជួយគាំទ្រដល់វិស័យសកម្មភាពមីនមនុស្សធម៌នៅកម្ពុជា តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៤ និងក្រោយមកបានចូលរួមគាំទ្រដល់គម្រោងបោសសម្អាតមីន ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦ ដោយផ្តល់ដីមានសុវត្ថិភាព និងបានជួយសង្រ្គោះដល់អាយុជីវិតបានជាច្រើនលាននាក់ឲ្យរួចផុតពីគ្រោះថ្នាក់ដោយមីន និងសំណល់ជាតិផ្ទុះពីសង្រ្គាម ។
ឯកឧត្តមបន្តថា សមិទ្ធផលរយ:ពេល ៣០ឆ្នាំ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩២ នៃការចាប់ផ្តើមកម្មវិធីសកម្មភាពមីនមនុស្សធម៌នៅកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចខិតខំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងមានការចូលរួមរបស់ប្រទេសម្ចាស់ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ក្នុងនោះប្រទេសអូស្រ្តាលីគឺជាដៃគូដ៏លេចធ្លោ និងរឹងមាំសម្រាប់វិស័យសកម្មភាពមីននៅកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បន្ថែមថា ជាមួយនឹងសមិទ្ធផលទាំងនេះ កម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវចក្ខុវិស័យយ៉ាងច្បាស់លាស់ ដោយកំណត់គោលដៅកម្ពុជាគ្មានមីនឆ្នាំ២០២៥ និងដើម្បីសម្រេចគោលដៅនេះ កម្ពុជាត្រូវការបោសសម្អាតមីនលើផ្ទៃដីប្រមាណ ១៦០គីឡូម៉ែត្រក្រឡា ក្នុងមួយឆ្នាំ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាអាចមានលទ្ធភាពបោសសម្អាតបានត្រឹមតែពី ៩០ទៅ១០០គីឡូម៉ែត្រក្រឡាប៉ុណ្ណោះ ដោយក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនកម្ពុជា ឯកឧត្តម បានស្នើរដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលី បន្តជួយគាំទ្រដល់ការងារបោសសម្អាតមីន រហូតដល់កំទេចគ្រាប់មីនចុងក្រោយ នៅកម្ពុជា ទោះបីកម្ពុជាមិនបានសម្រេចគោលដៅឆ្នាំ២០២៥ ក៏ដោយ ៕ អត្ថបទ ៖ បាន សុខរិទ្ធិ