កម្ពុជានាំចេញទំនិញជាច្រើនមុខរក្សាកំណើនខ្ពស់ នៅដើមឆ្នាំ២០២២នេះ
2022/06/24 01:33:04 pm        754
ភ្នំពេញ៖ ទំនិញចំនួន១៩ ប្រភេទរបស់កម្ពុជា បាននាំចេញមានកំណើនខ្ពស់ ខណៈប្រភេទទំនិញមួយចំនួនតូចបានថមថយចុះ​បន្តិចបន្តួច​ ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២។
យោងតាមព្រឹត្តិបត្រស្ថិតិសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញ នៅក្នុងត្រីមាសទី ១ ឆ្នាំ ២០២២, ក្នុងនោះទាក់ ការនាំចេញទំនិញរបស់កម្ពុជា មានទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណជិត ៥ ០០០ លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងជិត ២៩ ភាគរយ បើធៀបរយៈពេលដូចគ្នាទៅឆ្នាំ ២០២១ ទំនិញដែល​បាននាំចេញរួមមាន៖ ផលិតផលវាយនភណ្ឌ ផលិតផលមិនមែនកាត់ដេរ និងផលិតផលកសិកម្មជាដើម ក្នុងនោះមានប្រភេទំនិញជាច្រើន មានកំណើនកើនឡើងខ្ពស់ បើបៀបរយៈពេលពេលដូចគ្នាទៅឆ្នាំ២០២១។
ជុំវិញការនាំចេញ,ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ អ្នកនាំពាក្យ និងជាអនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ថ្លែងថា នៅក្នុងកំឡុងនៃការរីករាលដាលខ្លាំងនៃជំងឺកូវីដ១៩ ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ កម្ពុជា​នៅតែ​បន្តនាំចេញជាធម្មតា ដោយសារកម្ពុជានៅទទួលបានការបញ្ជាទិញគឺគ្មានការប្រែប្រួល ដោយទីផ្សាររដែលធ្លាប់នាំចេញ ​បានបន្តធ្វើពាណិជ្ជកម្មជាធម្មតា ជាពិសេសបន្ទាប់ពីកម្ពុជា​បើក​សេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ​ ក្រោមការខិតខំប្រឹងប្រែងយកចិត្តទុកដាក់ជាទីបំផុត របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានធ្វើឲ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ កាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ​ថែមទៀត។
ចំណែកពាណិជ្ជកម្មនៃការនាំចូល,នៅក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ ២០២២ នេះដែរ ពាណិជ្ជកម្មនៃការនាំចូល មានទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណជាង ៧ ៤៤៥ លានដុល្លារអាមេរិក ថយចុះជិត ១ ភាគរយ បើធៀប​រយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ ២០២១ ក្នុងនោះផលិតផលដែលមានកំណើនកើនឡើងរួមមាន៖ ថ្នាំពេទ្យ ១០ ភាគរយ, ស្ករស និងប៊ិចេងជាង ១០ ភាគរយ, ប្រេងឆា និងអាហារផ្សេងៗ ១៧ ភាគរយ, បរិក្ខារ​សំណង់ជាង ១៨ ភាគរយ, គ្រឿងអេឡិចត្រូនិចជាង ២៩ ភាគរយ, វាយនភណ្ឌ និង​សំលៀកបំពាក់​ជិត ២៥ ភាគរយ, ទោចក្រយានយន្តជាង ៧ ភាគរយ, បរិក្ខារត្រជាក់ជាង ១១ ភាគរយ, ប្រេងឥន្ធនៈ ៤៨ ភាគរយ, ជីកសិកម្ម ៨ ភាគរយ និងផ្សេងជាង ២០ ភាគរយ៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី