ប្រមុខការទូតកម្ពុជា៖ មីយ៉ាន់ម៉ាអាចដកពិសោធន៍សន្តិភាពពីកម្ពុជា ដើម្បីអនុវត្តការបង្រួបបង្រួម និងស្ថិរភាព
2022/06/29 12:06:08 pm        616
ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន ប្រមុខការទូតកម្ពុជា និងជាប្រេសិតពិសេសរបស់ប្រធានអាស៊ានស្តីពីមីយ៉ាន់ម៉ា អញ្ជើញដឹកនាំគណៈប្រតិភូអញ្ជើញទៅបំពេញទស្សនកិច្ចការងារលើកទីពីរ នៅសាធារណរដ្ឋសហភាពមីយ៉ាន់ម៉ា។
ថ្លែងប្រាប់BTV New មុនអញ្ជើញបំពេញទស្សនកិច្ចកិច្ចការងារលើកទីពីរ នៅសាធារណរដ្ឋ​សហភាព​មីយ៉ាន់ម៉ា ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន ប្រមុខការទូតកម្ពុជា និង ជាប្រេសិត​ពិសេស​របស់​ប្រធានអាស៊ាន​ស្តីពីមីយ៉ាន់ម៉ា ​ថ្លែងថា ដំណើរទស្សនកិច្ចលើកទីពីររបស់ប្រេសិត​ពិសេស​ទៅ​កាន់មីយ៉ាន់ម៉ា មានគោលបំណង តាមដានវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តការព្រមព្រៀងជាឯកច្ឆន្ទ៥ចំណុច និង​លទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំពិគ្រោះ​ យោបល់ស្តីពីជំនួយមនុស្សធម៌របស់អាស៊ាន​សម្រាប់មីយ៉ាន់ម៉ា ដែល​បានប្រព្រឹត្តិ ទៅកាលពីថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងដើម្បីរួមចំណែក​ដល់​ការបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលសម្រាប់ដំណើរការសន្ទនានយោបាយប្រកបដោយ​បរិយាប័ន្ន ​តាមរយៈការជួបពិភាក្សាជាមួយ ​គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ក្នុងនោះ​ ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ប្រាក់ សុខុន បញ្ជាក់ថា ក្នុងនាម​ប្រេសិត​ពិសេស​របស់​ប្រធាន​មិន​អាច​បង្គាប់​បញ្ជា​ទៅមីយ៉ាន់ម៉ា​ឲ្យអនុវត្តតាម​កម្ពុជាឡើយ ប៉ុន្តែមីយ៉ាន់ម៉ា​អាច​ដកបទពិសោធន៍​សន្តិភាពពីកម្ពុជា ដើម្បីអនុវត្តការ​បង្រួបបង្រួម ​និង​ស្ថិរភាព​ក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួន។
ពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរទស្សនកិច្ចការងារលើកទី២នេះ ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ប្រាក់ សុខុន បញ្ជាក់​ជាថ្មីថា ​គោលបំណង​នៃដំណើរទស្សនកិច្ចនាពេលនេះ ​មានគោលដៅចំនួន៣ រួមមាន កាត់​បន្ថយអំពើហិង្សា ឬគោរព​ដល់ការអនុវត្តបទឈប់បាញ់, បញ្ហាជំនួយមនុស្សធម៌ និងការកសាង​ទំនុក​ចិត្តគ្នា ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការចចារថ្នាក់ជាតិ។
យ៉ាងណាមិញ ២ថ្ងៃមុនការបំពេញទស្សនកិច្ចការងារលើកទី២ នៅមីយ៉ាន់ម៉ា នាពេលនេះ ​ឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន ​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស ​និង​សហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងជាប្រេសិត​ពិសេស​របស់ប្រធានអាស៊ានស្ដីពីមីយ៉ាន់ម៉ា​ បាន​ផ្ញើលិខិត​ទៅកាន់ក្រសួងការបរទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដោយ​បានទទូចឱ្យក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋមីយ៉ាន់ម៉ា ​បញ្ជូនលោកស្រី អោងសាន ស៊ូជី ត្រឡប់ទៅកាន់លំនៅដ្ឋានវិញ​ ខណៈបច្ចុប្បន្នលោកស្រីត្រូវ​បាន​ស្ថិតនៅក្នុង​ពន្ធនាគារ​ទីក្រុងណៃពិដោ ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
ការបំពេញទស្សនកិច្ចការងារលើកទីពីររបស់ប្រេសិតពិសេសប្រធានអាស៊ាន​ស្តីពីមីយ៉ាន់ម៉ា មានរយះពេល៥ថ្ងៃ​ ពីថ្ងៃទី២៩ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃទី០៣ ​ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ខណៈដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​នេះ មានការចូលពីឯកឧត្តម ឯកផាប់ ផាន់ថាវង់ ​អគ្គលេខាធិការរងអាស៊ានទទួលបន្ទុក​សហគមន៍​សង្គមវប្បធម៌អាស៊ាន​ និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួន ព្រមទាំង​បុគ្គលិក​របស់​លេខាធិការដ្ឋានអាស៊ានផងដែរ៕