កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា នឹងបន្តសម្រេចបានក្នុងរង្វង់ ៥.៣ ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ
2022/08/02 03:35:33 pm        1.0 K
ភ្នំពេញ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានព្យាករកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បន្តកើនឡើង ក្នុងរង្វង់៥.៣ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ​ដោយសារការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក និងការវិលទៅរកភាពប្រក្រតីឡើងវិញ នៃសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ឆមាសទី១ និងទិសដៅការងារឆមាសទី២ចេញផ្សាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា លើកឡើងថា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចនេះ បន្តគាំទ្រដោយវិស័យចម្បងៗ រួមមាន វិស័យកាត់ដេរ ដែលមានចំណែកធំជាងគេក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជា វិស័យទេសចរណ៍ វិស័យកសិកម្ម និងវិស័យសំណង់។
នៅឆមាសទី១ឆ្នាំ២០២២នេះ សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកបានបន្តងើបឡើង ដោយសារភាព​ធូរស្រាល​នៃវិបត្តិកូវីដ១៩​ ដែលអំណោយផលដល់ដំណើរការផលិតកម្ម ​ពាណិជ្ជកម្ម ​ទេសចរណ៍ និង​ការ​វិនិយោគ។ ប៉ុន្តែកំណើនសេដ្ឋកិច្ចមានល្បឿនយឺតជាងការរំពឹងទុក និងខុសគ្នាទៅតាម​តំបន់​ដោយសារឥទ្ធិពលនៃសង្គ្រាមរុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែន ​និងការចាប់ផ្តើមដកចេញនូវនយោបាយរូបិយវត្ថុ និង​សារពើពន្ធវិត្ថារកម្ម ជាពិសេសក្នុងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ​មានប្រសាសន៍ថា នៅកម្ពុជា ការចាត់​វិធាន​ការបង្ការជំងឺកូវីដ១៩ ​ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ​ជាពិសេសការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្កើនភាពស៊ាំ​របស់​ប្រជាជនបានរហូតដល់ជាង​ ៩៤ភាគរយនៃចំនួនប្រជាជនសរុប បានធ្វើឱ្យស្ថានភាព​ជំងឺ​កូវីដ១៩ ​មានភាពធូរស្រាល ​ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេចបើកប្រទេសឡើងវិញ​ដោយដកចេញ​នូវវិធានការសុខាភិបាលនានាចំពោះភ្ញៀវទេសចរបរទេសចូលមកកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ថ្លែងថា៖ កត្តាអំណោយក្នុងស្រុក គួបផ្សំនឹងការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភព​លោក បានជំរុញការនាំចេញ​ផលិតផល​កម្មន្តសាល ​និងគាំទ្រ​ដល់សកម្មភាពក្នុងវិស័យ​សំណង់ និងអចលនទ្រព្យ។
សូមបញ្ជាក់ថា​ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២១ ត្រូវប៉ាន់ស្មានថា​ សម្រេចបាន ក្នុងរង្វង់ ៣ភាគរយ​ ដែលសាររាជរដ្ឋាភិបាល ​សម្រេច​បានប្រទេស ​ និង​សកម្មភាពសង្គម​ សេដ្ឋកិច្ច ឡើងវិញ កាលពីខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២១ ៕ អត្ថបទ៖ វណ្ណៈ
ក្រុមសមាជិកព្រឹទ្ធសភាប្រចាំភូមិភាគទី២ សហការជាមួយក្រុមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្ត ចុះពិនិត្យព្យាបាលជំងឺជូនប្រជាពលរដ្ឋដោយមិនយកកម្រៃ នៅឃុំដារ ស្រុកមេមត់ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ