លោកជំទាវ ឃួន សុដារី ជួបពិភាក្សាការងារជាមួយប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាទឹកអាស៊ី ពាក់ព័ន្ធការប្រើប្រាស់ទឹកនៅកម្ពុជា
2022/09/05 01:18:39 pm        577
ភ្នំពេញ៖ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ឃួន សុដារី អនុប្រធានទី២ នៃរដ្ឋសភាជាតិ បានអនុញ្ញាត​ឱ្យប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាទឹកនៃសភាអាស៊ី ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម Yongdeok Cho អគ្គលេខាធិការក្រុម​ប្រឹក្សា​ទឹកអាស៊ី (Asian Water Council-AWC) ​ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាលើការងារ​មួយចំនួនពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាទឹក​ នៃសភាអាស៊ីលើកទី៥ នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ​នាឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខនេះ ។
ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត បានសម្តែងនូវក្តីរំភើបរីករាយយ៉ាងក្រៃលែង និង​សូមស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅ ​ចំពោះប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាទឹកអាស៊ី ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចការងារ​មកកាន់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ​ជាពិសេសរដ្ឋសភាជាតិនាពេលនេះ ។
លោកជំទាវ មានប្រសាសន៍ថា ​សារៈសំខាន់នៃទឹកដែលជាតម្រូវការបឋម យ៉ាងចាំបាច់បំផុត​របស់​មនុស្ស ដោយទឹកជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់បំផុតសម្រាប់គ្រប់ផលិតកម្ម ​ប្រកបដោយចីរភាព ជាមូលដ្ឋាន​គ្រឹះនៃសន្តិសុខស្បៀង​ និងជាប្រភពចម្បងនៃជីវភាព ​របស់ប្រជាជនទូទាំងសកលលោក ។
លោកជំទាវ ឃួន សុដារី បន្ថែមថា ​សន្តិសុខទឹកមានសារៈសំខាន់ ហើយមានពាក់ព័ន្ធទៅនឹងវិស័យ​ច្រើន​រួមគ្នាក្នុងការគ្រប់គ្រងទឹក​ ដូចជាវិទ្យាសាស្រ្ត ​បច្ចេកវិទ្យា បរិស្ថាន សង្គម និងនយោបាយ​ជាដើម ជាងនេះទៅទៀត ​ការគ្រប់គ្រងត្រួតពិនិត្យបរិមាណ ​និងគុណភាពទឹក ​មានកិច្ចការងារ និង​អ្នកជំនាញបច្ចេកទេសពាក់ព័ន្ធជាច្រើន កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទឹក អន្តរាគមន៍ និង កិច្ចការពារ​ផ្សេងៗ សំដៅរក្សាចីរភាពប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងបរិស្ថាន ព្រមទាំងរក្សាសេវាសម្រាប់តម្រូវ​ផ្គត់ផ្គង់​ដល់​មនុស្ស និងសេដ្ឋកិច្ច ។
ក្នុងជំនួបនោះ ឯកឧត្តម Yongdeok Cho បានថ្លែងអំណរគុណជូនចំពោះ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ឃួន សុដារី ដែលបានចំណាយពេលវេលាដ៏មាមាញឹក​ជួបប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាទឹកអាស៊ីនាពេលនេះ ។
ជាមួយនេះ ឯកឧត្តមបានរំលឹកអំពីដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ សម្តេចសេនាភក្តី សាយ ឈុំ ប្រធានព្រឹទ្ធសភា ទៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ កាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២២នេះ ដោយទទួលបានលទ្ធផល​ដ៏ត្រចះត្រចង់ ។ នាដំណើរទស្សនកិច្ចនាពេលនោះ ឯកឧត្តម Byun Jaeill ប្រធានក្រុមមិត្តភាពកូរ៉េ-កម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាទឹកនៃសភាអាស៊ី (AAWC) បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះសភាកម្ពុជា​ដែលបានចាត់តាំង ​ឯកឧត្តម សួស យ៉ារ៉ា ប្រធានគណៈកម្មការទី៥នៃរដ្ឋសភាកម្ពុជា​ចូលរួម​ក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាទឹកនៃសភាអាស៊ី លើកទី៤ ​នៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី កាលពីថ្ងៃទី១៥-១៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ និងបានសម្តែង​នូវការរីករាយដែលកម្ពុជា​បានឯកភាពរៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​ក្រុម​ប្រឹក្សាទឹក នៃសភាអាស៊ីលើកទី៥ ​នាឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខ ។
គូសបញ្ជាក់ថា កិច្ចប្រជុំលើកទី៤ របស់ AAWC ក៏បានអនុម័តលើគម្រោងមួយ ក្រោមកម្មវិធី​សុខុមាលភាព​ទឹកស្អាត AAWC នៅស្រុកគងពិសី​ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ។
គម្រោងនេះ មានថវិកាចំនួន ៩៩៨លានវ៉ុនកូរ៉េ ប្រមាណ៧៤៨,៩៤៥ដុល្លារ ក្នុងគោលបំណងបង្កើតផែនការមេសម្រាប់សន្តិសុខទឹកក្នុងស្រុកគងពិសី ដោយមានក្រសួងឧតុនិយម និងធនធានទឹក ជាភ្នាក់ងារអនុវត្តគម្រោង ៕ អត្ថបទ បាន សុខរិទ្ធិ, រូបភាពវ៉ាន់ ណារិទ្ធ