​សម្តេចតេជោ៖ មានតែកិច្ចសហការសាមគ្គីអន្តរជាតិជាធ្លុងមួយ ទើបអាចដោះស្រាយបញ្ហាបរិស្ថានបាន
2022/10/06 05:47:36 pm        692
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​គណ បក្ស​ប្រជាជន កម្ពុជា និង​ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះ​រាជាណា​ចក្រ​កម្ពុជា បាន​ថ្លែងថា​៖​បញ្ហា​បរិស្ថាន​មិន​ស្គាល់​ព្រំដែន​ប្រទេស​ឡើយ ហេតុនេះ មានតែ​កិច្ច សហប្រតិបត្តិការ និង​សាមគ្គី​អន្តរជាតិ​ជា​ធ្លុង​មួយ​ប៉ុណ្ណោះ ទើប​អាច​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម បរិស្ថាន​សកល​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​ជួយសង្គ្រោះ​ភពផែនដី​យើង​ពី​គ្រោះមហន្តរាយ​ទាំងឡាយ សម្រាប់​ជនានុជន​របស់​យើង​ជា​រៀង​ដរាប​តទៅ។​
​ថ្លែង​តាម​ប្រព័ន្ធ​វីដេអូ ទៅកាន់​ពិធី​បើក​សន្និសីទ​គណបក្ស​អន្តរជាតិ នៅ​ទីក្រុង Yuzhno-Sakhalinsk, សហព័ន្ធរុស្ស៊ី​ក្រោម​ប្រធានបទ «​គោល នយោបាយ​បរិស្ថាន និង ការអភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​»​ពី​ភូមិគ្រឹះ​ក្រុង​តាខ្មៅ​នា​រសៀល​ថ្ងៃទី​៦​តុលា​នេះ សម្តេច​បាន​លើកឡើងថា​ កម្ពុជា​ក៏បាន​កំណត់ ការអភិវឌ្ឍ​បៃតង និង​ការ​ទប់ទល់​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ជា​សមាសភាព​ដ៏​សំខាន់​នៃ​ការកសាង​ភាព​ធន់​របស់​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​នៅក្រោយ​វិបត្តិ​នៃ​ជំងឺ កូ​វីដ​-១៩ និង​បានកំណត់​ក្នុង​ច្បាប់​ស្ដីពី​វិនិយោគ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលជា​ច្បាប់ វិនិយោគ​ថ្មី នូវ​ការលើកទឹកចិត្ត​ដល់​ការវិនិយោគ​ថាមពលបៃតង​, សេដ្ឋកិច្ច​ច​ក្រា​និង​កិច្ច ការពារ​បរិស្ថាន ផងដែរ​។​
​សម្តេច​មានប្រសាសន៍ថា​ជា​ទិសដៅ​បន្ត​, សម្តេច​យល់ថា យើង​ត្រូវ​បន្ត​លើក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និង​សាមគ្គី​អន្តរជាតិ ទាំង​ទ្វេភាគី និង​ពហុភាគី ដោយ​ទុក​ភាពខុសគ្នា​ផ្នែក​ប្រព័ន្ធ​ដឹកនាំ​, នយោបាយ​, វប្បធម៌ និង ជំនឿ​សាសនា​ដោយឡែក ។ ការគាំទ្រ​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការផ្ទេរ​បច្ចេកវិទ្យា​ពី​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍ​ដល់ ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ គឺជា​ប្រការ​ចាំបាច់ ដើម្បី​ចូលរួម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​បរិ​សា្ថ​នស​កលឱ្យកាន់តែ​សកម្ម និង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់។
ជាមួយគ្នានេះ​, យើង​ក៏​គួរ​ផ្តោតជាសំខាន់ ផងដែរ លើ​ការកសាង និង​ការធ្វើសមាហរណកម្ម​ធ​ន​ធាន​មនុស្ស តាមរយៈ​ការចែករំលែក ចំណេះដឹង​អំពី​ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​បរិស្ថាន និង​កម្មវិធី​ទស្សនកិច្ច​សិក្សា​ជាដើម ដើម្បី​ឆ្លើយ តប​ទៅនឹង​ភាព​បន្ទាន់​នៃ​បញ្ហា​បរិស្ថាន​សកល ។​ជារួម​, កម្ពុជា​បាន​ត្រៀមខ្លួន​ជាស្រេច ហើយ​យើង​ត្រូវការ​ដៃគូ ទាំង​សាធារណៈ និង ឯកជន ដើម្បី​ជួយ​យើង​សម្រេចបាន​នូវ​ការប្ដេជ្ញាចិត្ត​ទាំងនេះ​៕ អត្ថបទ​៖ មុត សុទ្ធ​