សម្តេចតេជោ ជំរុញអាស៊ានអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចច្នៃប្រឌិត ដើម្បីស្តារសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ានឡើងវិញ
2022/10/13 12:19:00 pm        554
​ភ្នំពេញ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានជំរុញឱ្យបណ្តាសមាជិកអាស៊ាន អនុវត្ត​ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនូវ ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចច្នៃប្រឌិត ដើម្បីជំរុញការស្តារសេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​ឡើងវិញ ងើបចេញពីវបត្តិកូវីដ-១៩។
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍ សង្គម វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៨ ធ្វើឡើងនៅ​សណ្ឋាគារ​សុខាភ្នំពេញ នៅថ្ងៃទី១៣ ខែតុលានេះ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី ​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ​និងជាប្រធានអាស៊ាន ​មានប្រសាសន៍ថា ​ការអនុវត្តកិច្ច​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចច្នៃប្រឌិត​ និងវប្បធម៍ ​នឹង​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍​សហគមន៍អាស៊ានប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងចីរភាព។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា ​ការអភិឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចច្នៃប្រឌិត​ និង​វប្បធម៌​ ក៏​ជា​យុទ្ធសាស្រ្ត​មួយ​ប្រកប​ដោយសក្តានុពល​ក្នុងការជំរុញការស្តារសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន​ឡើងវិញ​ ជាពិសេស​ជួយ​ដល់វិស័យទេសចរណ៍ ​ដែល​ទទួលរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងពីជំងឺកូវីដ-១៩ ​លើក​កម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍ​សហគ្រាស​ធុនតូច ​និងមធ្យម ជំរុញសហគ្រិនភាព ​ធុរកិច្ចថ្មី ​និងឌីជីថលូបនីយកម្ម​ សំដៅគាំទ្រ​ដល់​ការអភិវឌ្ឍសហគមន៍អាស៊ាន​ប្រកប​ដោយបរិយាប័ន្ន ​និងចីរភាព ​ព្រមទាំងពង្រឹង​គុណភាពតម្លៃ​នៃ​សហគមន៍​អាស៊ាន”។
សម្តេចតេជោ ​ជំរុញការអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនូវ “សេចក្តីថ្លែងការណ៍ក្រុងសៀមរាប​ស្តីពីការ​លើក​កម្ពស់​សហគមន៍អាស៊ាន​ប្រកប​ដោយ​ការ​ច្នៃប្រឌិត ​និង​ភាព​សម្រប ​ដើម្បីលើកស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ចវប្បធម៍ និងច្នៃប្រឌិត”។
បន្ថែមពីលើនេះ សម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្រ្តី លើកឡើងថា ​អាស៊ានចាំបាច់ត្រូវពង្រឹងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ ​និង​បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការគាំពារ ​និង​អភិវឌ្ឍន៍​មូលធនមនុស្ស ដើម្បី​ស្តារកិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចតំបន់អាស៊ាន ​ប្រកប​ដោយភាពធន់ និងចីរភាព៕អត្ថបទ៖ វណ្ណៈ