ប្រធាន គ.ជ.ប៖ ការចុះឈ្មោះ និងពិនិត្យឈ្មោះបោះឆ្នោតទូទាំងប្រទេសចាប់ផ្ដើមនៅថ្ងៃនេះ
2022/10/20 01:47:27 pm        1.0 K
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ប្រាជ្ញ ចន្ទ ប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត (គជប) បានបញ្ជាក់ថា គ្រប់ឃុំសង្កាត់ទូទាំងប្រទេស ចាប់ផ្ដើមបើកដំណើរការ ​ការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត និងពិនិត្យឈ្មោះបោះឆ្នោតចាប់ពីថ្ងៃទី ២០ ខែតុលាឆ្នាំ ២០២២នេះ។ រយៈពេលកំណត់នៃ ការងារនេះ គឺមានរយៈពេលចំនួន ៥០ថ្ងៃ។
ឯកឧត្តម ប្រាជ្ញ ចន្ទ ប្រធានគជប នៅថ្ងៃទី២០ ខែតុលានេះ ក្នុងអំឡុង​អញ្ជើញចុះពិនិត្យមើលការិ​យាល័យ​ចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត នៅសង្កាត់តាខ្មៅ ក្រុងខ្មៅ ​ដែលសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ចុះឈ្មោះនិងប្តូរព័ត៌មានក្នុងបញ្ជីឈ្មោះបោះឆ្នោតនៅការិយាល័យនោះ លើកឡើងបញ្ជាក់ថា គ្រប់ឃុំសង្កាត់ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ​ចាប់ផ្ដើមការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត និងពិនិត្យឈ្មោះបោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​​តំណាងរាស្រ្តនៅថ្ងៃនេះ។
ដំណើរការការងារនេះ គឺប្រព្រឹត្តិទៅក្នុងរយៈពេល ៥០ថ្ងៃ ​ដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋទើបគ្រប់អាយុ ១៨ឆ្នាំ អាចទៅចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត ​និងអ្នកដែលមានឈ្មោះបោះឆ្នោតរួចហើយ​ អាចទៅពិនិត្យជាថ្មី ក្នុងករណីមានការខុសឆ្គង។ ​ចំពោះអ្នកពិនិត្យឈ្មោះបោះឆ្នោតក៏អាចពិនិត្យឈ្មោះដោយខ្លួនឯង តាមរយៈវេបសាយ VOTER LIST បានដែរ។
ករណីចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតថ្មី និងផ្លាស់ទីតាំងបោះឆ្នោត គឺទាមទារនូវឯកសារចាំបាច់មួយចំនួន​ផងដែរ។ ​នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែម របស់ឯកឧត្តម ប្រាជ្ញ ចន្ទ ប្រធានគជប។ ​ឯកឧត្តម បញ្ជាក់ដែរថា តាមការប៉ាន់ស្មានអ្នកចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតថ្មី ​គឺស្ថិតក្នុងរង្វង់ ៤០ម៉ឺននាក់នៅទូទាំងប្រទេស។
ឯកឧត្តម ប្រធានគជប បញ្ជាក់ដែរថា ​គ្រប់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទាំងអស់ដែលមានអាយុចាប់ពី ១៨ឆ្នាំ​ឡើងទៅ ដោយមិនប្រកាន់និន្នាការគណបក្សនយោបាយ ​គឺមានសិទ្ធិក្នុងការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត ជ្រើសរើសថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សដែលខ្លួនគាំទ្រ។