មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច៖ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា កំពុង​ស្ថិត​នៅលើ​គន្លង​នៃ​ការ​ងើប​ឡើងវិញ​
2022/10/20 05:48:32 pm        734
​ភ្នំពេញ​៖ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ថា សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា កំពុងស្ថិត​នៅលើ​គន្លង​នៃ​ការ​ងើប​ឡើងវិញ បន្ទាប់ពី​កម្ពុជា​សម្រេចបាន​នូវ​ភាពសុំា​ក្នុង​សហគម​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស តាមរយៈ​ការដាក់ចេញ​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ វ៉ាក់សាំង​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ និង​ទាន់ពេល ក៏ដូចជា​បាន​គ្រប់គ្រង និង​ដោះ​ស្រាល​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​វិបត្តិ​ជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ មកលើ​សង្គម​-​សេដ្ឋកិច្ច​បានល្អ​ប្រសើរ។​
​ឯកឧត្ដម វ​ង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ លើកឡើង​ក្នុង​កម្មវិធី​ពិភាក្សា ជាមួយ​សភាពាណិជ្ជកម្ម​អ៊ឺរ៉ុប​នៅ​កម្ពុជា (EuroCham) ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សហ គ្រាស​ធុន​តូច និង​មធ្យម (SMEs) និង​ធុរកិច្ច​ថ្មី (Start-Ups) នៅ​កម្ពុជា នៅ​ថ្ងៃទី១៩ ខែ តុលា ឆ្នាំ ២០២២ ថា ដោយសារ​ភាព​រឹង​ម៉ាំ​នៃ​វិស័យ​ផលិតកម្ម និង​ការនាំចេញ ជាពិសេស​ការនាំ​ចេញទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​អាមេរិក និង សហភាព​អឺរ៉ុប និង​ការ​ងើបឡើង​វិញ​ជា​បណ្តើរៗ នៃ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ព្រមទាំង​ការ​ស្ទុះ​ឡើង​នៃ​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច និង​ការប្រើប្រាស់​ក្នុងស្រុក បច្ចុប្បន្ន​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា កំពុងស្ថិត​នៅលើ​គន្លង​នៃ​ការ​ងើប​ឡើងវិញ​។​
​ឯកឧត្តម បន្តថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក៏ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​តំបន់ និង​ពិភពលោក បាននិងកំពុង​ប្រឈម នឹង​ហានិភ័យ និង​ភាពមិនប្រាកដប្រជា​ធំៗ​មួយចំនួន​ដូចជា​៖ ការ​កើនឡើង​ខ្ពស់​នៃ​អត្រា​អតិផរណា​, ការអូសបន្លាយ​នៃ​សង្គ្រាម រវាង​រុស្ស៊ី និង​អ៊ុយ​ក្រែ​ន​, ការឡើង​ថ្លៃ​ប្រាក់ និង​អត្រា​ការប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក និង​ការ​រឹតបន្តឹង​គោលនយោបាយ រូបិយវត្ថុ​, ការ​ថមថយ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​ចិន​និង​ភាព​តានតឹង​នៃ​ទំនាស់​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ រវាង​ប្រទេស មហាអំណាច នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ផងដែរ​។​
​ឯកឧត្តម វ​ង្សី វិស្សុត បាន​គូសបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​មានការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​ខ្ពស់ ក្នុងការ​ប្រែក្លាយ​វិបត្តិ​កូ​វីដ​-១៩ ទៅជា​ឱកាស​សម្រាប់​កំណែទម្រង់​ស៊ីជម្រៅ សំដៅ​កសាង​ប្រព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ចសង្គម ឱ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ និង​ធន់​ជាង​មុន​ទៅនឹង​វិបត្តិ នាពេលខាងមុខ ដោយបាន​ដាក់ចេញ​នូវ ក្របខ័ណ្ឌ​យុទ្ធសាស្ត្រ និង​កម្មវិធី​ស្តារ​និង​ជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ក្នុងការ​រស់នៅ​ជាមួយ​កូ​វីដ​-១៩ តាម​គន្លង​ប្រក្រតីភាព​ថ្មី សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២១-២០២៣ ដើម្បី​ស្ដារ និង​ពង្រឹង​សក្តានុពល​នៃ​ចន្ទល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ឱ្យ​រស់​រវើក និង​ត្រឡប់​ទៅ​គន្លង​នៃ​កំណើន​ជា​សក្ដានុពល ប្រកបដោយ​ចីរភាព និង​បរិ​យាប​ន្ន​៕ អត្ថបទ​៖ សុន រ៉ា​ឌី​