សាកលវិទ្យាល័យ ខេមតិច បើកសន្និសីទនិស្សិតប្រចាំឆ្នាំស្តីពីសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍សង្គម
2022/10/21 03:50:44 pm        496
ភ្នំពេញ៖ សាកលវិទ្យាល័យសហគ្រិនភាព ខេមតិច កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២នេះ បានរៀបចំសន្និសីទនិស្សិតប្រចាំឆ្នាំស្តីពី នវានុវត្តន៍សង្គម និងសហគ្រិនភាព ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់វប្បធម៌ស្រាវជ្រាវ និងផ្នត់គំនិតសហគ្រិន ភាពប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ក្នុងចំណោមយុវជន និងនិស្សិត ក្រោមការឧបត្ថម្ភរបស់សហគ្រិនខ្មែរ។ សន្និសីទនេះបានអញ្ជើញនិស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រមកបង្ហាញប្រធានបទស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេ ឬដំណោះស្រាយប្រកបដោយនវានុវត្តន៍និងជាក់ស្តែង ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម។​ ខេមតិច ដែលជាសាកលវិទ្យាល័យសហគ្រិនភាពដែលផ្តោតលើការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ ជាមួយនឹង Angkor Social Innovation Park ព្រមទាំង មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ មានទស្សនវិជ្ជារួមគ្នាថាការស្រាវជ្រាវ និងនវានុត្តន៍សង្គម មិនគួរជាសកម្មភាពចំបងសម្រាប់តែអ្នកបង្កើតថ្មី សាស្រ្តាចារ្យសាកលវិទ្យាល័យ អ្នកស្រាវជ្រាវ និងសហគ្រិននៅក្នុងកម្រិតថ្នាក់បណ្ឌិតនោះទេ ។ យុវជនក៏គួរតែចូលរួមក្នុងការងារស្រាវជ្រាវ និងការបង្កើតគំនិតថ្មីៗ ដើម្បីចូលរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍសង្គមនៅកម្ពុជា។
ស្ថាប័នទាំងបីជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា យុវជន និងនិស្សិត ទោះបីពួកគេនៅក្មេងក៏ដោយ ក៏គួរតែចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយបញ្ហាសង្គម តាមដែលពួកគេអាចធ្វើបាន។ ជាការពិត គំនិតរបស់យុវជន និងនិសិ្សតជាច្រើន មានភាពច្នៃប្រឌិតនិងនវានុវត្តន៍ខ្ពស់ដែលអាចជួយដោះស្រាយបញ្ហាសង្គមបាន ដោយសារតែការគិតរបស់ពួកគេមិនត្រូវបានជាប់បង្ខាំងនៅក្នុងបរិយាកាសមិនអំណោយផលមួយចំនួនដូចជា សំពាធការងារ រចនាសម្ព័ន្ធនិង វប្បធម៌នៅកន្លែងធ្វើការ។ ហើយពួកគេក៏ទំនងជាយល់ពីតម្រូវការ និងបរិបទរបស់យុវជនក្នុងជំនាន់ដូចគ្នា ច្បាស់ជាងអ្នកស្រាវជ្រាវលើបញ្ហាមួយចំនួនផងដែរ៕ អត្ថបទ ៖ បូរ៉ាវី
ថ្នាក់ដឹកនាំគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ ជួបសំណេះសំណាលជាមួយមន្រ្តី២រូប ដែលបំពេញបេសកកម្មមនុស្សធម៌នៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា