អ្នកនាំពាក្យ៖ ការឈ្មោះបោះឆ្នោតក្នុងអាណត្តិនេះ យុវជនចាប់អារម្មណ៍ច្រើនជាងពេលមុន
2022/10/29 01:29:49 pm        846
ភ្នំពេញ៖ ក្នុងដំណើរការពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះ និងការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតនៅអាណត្តិនេះ យុវជនមានអាយុ ១៨ឆ្នាំ កំពុង​ស្ទុះស្ទា​ទៅចុះបោះឆ្នោតច្រើនជាងអាណត្តិមុន។
មានប្រសាសន៍ប្រាប់BTV នៅថ្ងៃទី២៩ខែតុលានេះ ឯកឧត្តម ហង្ស ពុទ្ធា អ្នកនាំពាក្យ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត ​ដែលហៅកាត់ថា គ.ជ.ប បានលើកឡើងថា តាម​ការ​សង្កេត​ក្នុងអំឡុងពេលពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះ ​និងការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមកនេះ យុវជនអាយុ១៨ឆ្នាំ ​មានការចាប់អារម្មណ៍ទៅនឹងការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតច្រើនជាង​អាណត្តិមុន។ ការចាប់អារម្មណ៍នេះ ​គឺ​ដោយសារពួកគាត់យល់ដឹងពីសារៈសំខាន់​នៃ​ការបោះឆ្នោតជ្រើស​តាំង​តំណាងរាស្ត្រ។
សម្រាប់យុវជន និងពលរដ្ឋទូទៅ ​មកចុះឈ្មោះនៅសង្កាត់ច្បារអំពៅទី២ ក្នុងខណ្ឌច្បារអំពៅ រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ បានលើកឡើងដែរថា​ បន្ទាប់ពីមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតរួចរាល់​ គឺសប្បាយចិត្ត ព្រោះបាន​បំពេញកាត្វកិច្ចជាពលរដ្ឋល្អ ​អាចទៅបោះឆ្នោតជ្រើសរើស​ថ្នាក់ដឹក​នាំ​ដែលខ្លួនពេញចិត្ត និង​មានសមត្ថភាពគ្រាប់គ្រាន់។
ការពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះ និងការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត ឆ្នាំ២០២២​ ប្រព្រឹត្តទៅជារៀរាល់ថ្ងៃ ចាប់ផ្តើម​ពី​ថ្ងៃទី​២០ ខែតុលា ដល់ថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ​នៅតាមសាលាឃុំ សង្កាត់ ឬនៅតាមភូមិមួយ​ចំនួន​ក្នុងឃុំ សង្កាត់ទូទាំងប្រទេស។
ដើម្បីចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតបាន ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវបំពេញលក្ខខណ្ឌដូចជា៖ ​ត្រូវបង្ហាញខ្លួន និងមាន​អត្តសញ្ញាប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ(អ.ខ) ​ដែលមាន​សុពលភាព ​ឯកសារ​បញ្ជាក់​អត្តសញ្ញាណ​បម្រើ​ឲ្យ​ការចុះឈ្មោះបោះឆ្នោត ឆ្នាំ២០២២, ត្រូវមានអាយុពី១៨ឆ្នាំឡើង ​គិតត្រឹម​ ថ្ងៃទី២៣ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ​ដែល​ជាថ្ងៃបោះឆ្នោត​ ពោលគឺត្រូវកើតមុន ​ឫត្រឹមថ្ងៃទី២៤ខែកក្កដា ​ឆ្នាំ២០០៥ និង មាន​លំនៅឋាន ឫទីសំណាក់ក្នុងឃុំ/សង្កាត់ដែល​សាមីខ្លួនត្រូវចុះឈ្មោះបោះឆ្នោតជាដើម៕