កម្ពុជា​គ្រោង​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​នូវ​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ថ្មី​មួយទៀត ពាក់ព័ន្ធ​ការបោះ​ផ្សាយ​លក់​មូលនិធិ​
2022/11/02 06:32:42 pm        802
​ភ្នំពេញ​៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​នៃ​និយ័ត​ករ​មូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា បាន​បញ្ជាក់ថា នៅពេល​ខាងមុខ​ឆាប់ៗ​នេះ នឹងដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​នូវ​​​បទបញ្ញត្តិ ស្តីពី​ការអនុញ្ញាត​ក្នុងការ​បោះផ្សាយ​លក់​មូលនិធិ ដើម្បី​រួមចំណែក​អភិវឌ្ឍ​ហិរញ្ញប្បទាន​និរន្តរភាព តាមរយៈ​ការ​កៀរគរ​ទុន​ពី​ផ្សា​រមូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា​។
​ឯកឧត្តម សៀង ធី​រិ​ទ្ធ អគ្គនាយករង នៃ​និយ័ត​ករ​មូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា នៅក្នុង​សិក្ខាសាលា​ស្តីពី “​ហិរញ្ញប្បទាន​ប្រកបដោយ​និរន្ត​ភាព​” កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២​នេះ បាន​មានប្រសាសន៍ថា គិត​មកដល់​បច្ចុប្បន្ន ផ្សា​រមូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា​ បាន​បន្តទៅ​មុខជា​លំដាប់​តាមរយៈ​ការចុះបញ្ជី​លក់​មូល​ប​ត្រ និង​ការចូលរួម​របស់​តួអង្គ​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​ទៀត​។ ឯកឧត្តម ​បាន​បន្តថា ដូច្នេះ​ទាក់ទង​ការបោះ​ផ្សាយ​លក់​មូលនិធិ​នេះ គឺ​សំដៅ​ទៅដល់​ការបោះ​ផ្សាយ ដោយ​ធ្វើឡើង​តាមរយៈ​ក្រុមហ៊ុន និង​តួអង្គ​ពាក់ព័ន្ធ​ដែល​ទទួលបាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ និង​ការអនុញ្ញាត​ពី​ក្រសួង ស្ថាប័ន​មូល​ប​ត្រ ហើយនឹង​ធ្វើការ​បោះផ្សាយ​ស្របតាម​បទប្បញ្ញត្តិ​ដែល​ចេញ​ជា​ធរមាន​នាពេល​ឆាប់ៗ​ខាងមុខ​។​
​ឯកឧត្តម ហុង សុ​ហួរ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួលបន្ទុក​ជា​អគ្គនាយក នៃ​ផ្សា​រមូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា បាន​បញ្ជាក់ថា គិត​មកដល់ពេលនេះ កម្ពុ​ជាមាន​ក្រុមហ៊ុន​ចុះបញ្ជី​ចំនួន​១៧ ដែល​រួមមាន​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន​៩ បាន​ចុះបញ្ជី​ជា​ភាគហ៊ុន និង​៨​ទៀត បាន​ចុះបញ្ជី​ជា​សញ្ញាបណ្ណ​សាជីវកម្ម​។
ឯកឧត្តម​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀតថា បច្ចុប្បន្ន ក៏មាន​ក្រុមហ៊ុន​មួយ​ដែល​កំពុង​បំពេញ​នីតិវិធី​បោះផ្សាយ​សញ្ញា​បណ្ណ​បៃតង ដែល​ប្រតិបត្តិការ​ចម្បង​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ជួល​ការិយាល័យ​។ ឯកឧត្តម​លើកឡើង​បន្តថា សញ្ញា​បណ្ណ​បៃតង​សង្គម និង​សញ្ញា​បណ្ណ​និរន្តរភាព គឺជា​ឧបករណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ថ្មី មាន​ភាព​ទាក់ទាញ និង​ផ្តល់​ជា​ប្រយោជន៍​ជាច្រើន​មកកាន់​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ស្រប​ពេលដែល​ទីផ្សារ​របស់​កម្ពុជា​ទទួល​បានការ​ចាប់អារម្មណ៍ ជាមួយនឹង​ការកើនឡើង​យ៉ាងខ្លាំង​នូវ​ចំនួន​វិនិយោគិន និង​ទំហំ​ជួញដូរ​។​
​សូមបញ្ជាក់ថា ផ្សា​រមូល​ប​ត្រ​កម្ពុជា ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង និង​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ជួញដូរ​ជា​លើកដំបូង​នៅក្នុង​ឆ្នាំ​២០១២​ជាមួយនឹង​វត្តមាន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​តែមួយគត់ គឺ​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​ក្រុងភ្នំពេញ ដែលជា​សហគ្រាស​សាធារណៈ​ក្រោម​ការ​គ្រប់​របស់​រដ្ឋ​៕ អត្ថបទ​៖ ឈិ​ត បូរ៉ា​វី