នាវាស្វ័យការពារជើងទឹកជប៉ុន គ្រោងនឹងចូលចតធ្វើទស្សនកិច្ចពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៅសប្តាហ៍ទី៣
2022/11/02 06:52:11 pm        423
ព្រះសីហនុ​៖ នៅ​សាលាខេត្ត​ព្រះសីហនុ ថ្ងៃទី​០២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២ លោក ឯម ភាព អភិបាលរង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​លោក​វរសេនីយ៍ឯក អ៊ី​ស៊ី​ហា​រ៉ា ម៉ាសា​ណា​អូ អនុព័ន្ធយោធា​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា ជួបពិភាក្សា​អំពី​គម្រោង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច នៃ​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន ដែល​គ្រោង​នឹង​ចូល​ចត​នៅ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ រយៈពេល​ពីរ​ថ្ងៃ (​ថ្ងៃ​ទី​១៨-២០ ខែ​វិច្ឆិកា​នេះ​) ដើម្បី​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​រឹតចំណង​មិត្តភាព និង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ កម្ពុជា​-​ជប៉ុន​។​
លោក ឯម ភាព និយាយ​ថា រដ្ឋបាលខេត្ត​ព្រះសីហនុ ចូលរួម​សហការ​ធ្វើកា​រងារ​ជាមួយ​កង​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជប៉ុន​។ កន្លងមក នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន​បាន​ចូល​ចត​នៅ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ ជា​បន្តបន្ទាប់ ដើម្បី​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ជាច្រើនលើក​រួចមកហើយ ដើម្បី​ស្វែងយល់ និង​ផ្លាស់ប្តូរ​បទពិសោធន៍​ពីគ្នា​ទៅវិញទៅមក​រវាង​កម្ពុ​ជា​-​ជប៉ុន ហើយ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​មាន​ទំនាក់ទំនង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ល្អ​។ ការចូល​ចត​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន បង្ហាញ​ពី​ទំនាក់ទំនង នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រ​វាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​ប្រជាជន នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​កាន់តែ​ជិតស្និត​បន្ថែមទៀត​។​
លោក​វរសេនីយ៍​ឯក អ៊ី​ស៊ី​ហា​រ៉ា ម៉ាសា​ណា​អូ អនុព័ន្ធយោធា​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា បាន​ថ្លែង​អំណ​គុណ​រដ្ឋបាលខេត្ត និង​កងកម្លាំង​ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​រូបលោក​បាន​ចូល​ជួប​ពិភាក្សា ដើម្បី​រៀបចំ​សកម្មភាព​ផែនការ​ នៃ​ការចូល​ចត​របស់​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន​ចូល​ចត​នៅ​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​។
លោក បាន​ចាប់អារម្មណ៍ ពី​ការអភិវឌ្ឍ​រីកចម្រើន​របស់​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​ហើយ​នេះ​ក៏​ជា​លើកទីមួយ​ដែល​រូបលោក​បានមក​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ខ្ញុំ​គិតថា​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ក្រុងព្រះសីហនុ​ធំ​ទូលាយ​អាចឱ្យ​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន​ចូល​ចត​ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព និង​ជាការ​ផ្លាស់ប្តូរ​វិស័យ​ការពារជាតិ​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ជា​ទស្សនវិស័យ​ល្អ​មួយ​។ លោក​មាន​សេចក្តី​រីករាយ​ដែល​រដ្ឋបាលខេត្ត​អនុញ្ញាតិ​ឱ្យ​នាវា​ស្វ័យការពារ​ជើង​ទឹក​ជប៉ុន​ចូល​ចត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២ ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព​៕