ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ដឹកនាំកិច្ចពិភាក្សាជាមួយគណៈប្រតិភូប្រទេសអូស្ត្រាលី ដែលជាប្រទេសដៃគូសង្គេតការណ៍មហាសន្និបាតអាយប៉ា
2022/11/23 02:51:28 pm        654
ភ្នំពេញ៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ក្នុងនាមជាប្រធានកិច្ចប្រជុំ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ​បានបន្តអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចពិភាក្សាជាមួយគណៈប្រតិភូប្រទេសអូស្ត្រាលី ដែលជា​ប្រទេសដៃគូសង្គេតការណ៍មហាសន្និបាតអាយប៉ា លើប្រធានបទ៖ «ការវិនិយោគក្នុងសន្តិភាព ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព និងការស្តារឡើងវិញក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩ »។
សមាសភាពដែលចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សានេះ រួមមាន លោកជំទាវ Deborah O’Neill សមាជិកព្រឹទ្ធសភា ​និងជាប្រធានគណៈប្រតិភូប្រទេសអូស្ត្រាលី ​ព្រមទាំង ឯកឧត្តម លោកជំទាវ ជាគណៈប្រតិភូសមាជិកសភាវ័យក្មេងមកពីប្រទេសព្រុយណេ ​ឥណ្ឌូនេស៊ី ឡាវ ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃឡង់ដ៍ វៀតណាម និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ថ្លែងប្រសាសន៍ដឹកនាំកិច្ចពិភាក្សា ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានបញ្ជាក់ភាពសំខាន់នៃប្រធានបទ និង​កិច្ចពិភាក្សាថ្ងៃនេះ ​ដែលអនុញ្ញាតឱ្យសមាជិកសភាមកពីប្រទេសសមាជិក AIPA ​និងសភាអូស្ត្រាលី បាន​បញ្ជាក់សារថ្មីអំពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងគ្នា ​តាមរយៈ ការថ្លែងសារ​របស់ប្រទេសនីមួយៗ​ទាក់ទង​នឹងចំណងជាមួយប្រទេសអូស្រា្តលី។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម បង្ហាញការជឿជាក់ថា កិច្ចពិភាក្សាដ៏មានតម្លៃនេះ នឹងក្លាយជាវេទិកា​ដ៏សំខាន់​មួយទៀត​ដែលនឹងធ្វើឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ាន-អូស្ត្រាលី កាន់តែស៊ីជម្រៅ ជាពិសេស​ក្នុងការរក្សា ​និងលើកកម្ពស់សន្តិភាព ស្ថិរភាព ​និងវិបុលភាពក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាបន្ត​ស្វែងរកផ្នែកនៃសហប្រតិបត្តិការថ្មីៗ ដើម្បីពន្លឿនការស្តារសេដ្ឋកិច្ចសង្គមក្រោយ វិបត្តិកូវីដ១៩ និងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។
នាឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តម ក៏បានរំលឹកពីភាពជាដៃគូយ៉ាងជិតស្និត​ប្រកបដោយការគោរពគ្នា ការ​យោគយល់គ្នា និងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញ​ទៅមក ​រវាងអាស៊ាន និងអូស្ត្រាលី ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៧៤ មកម្លេះ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍សង្គត់ធ្ងន់ថា ៖«បើទោះបីជាមានបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន រួមទាំង​ជំងឺរាតត្បាត COVID-19​ និងផលប៉ះពាល់នៃវិបត្តិនេះក៏ដោយ ​ក៏ទំនាក់ទំនងរវាងអាស៊ាន និង​អូស្ត្រាលីនៅតែរឹងមាំលើសសរស្តម្ភ​នយោបាយសន្តិសុខ ​សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមវប្បធម៌»៕