ឯកឧត្តម ហោ ណាំហុង ជួបពិភាក្សាជាមួយឯកអគ្គរាជទូតថៃ ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការតាមព្រំដែន
2022/12/27 01:48:37 pm        597
ភ្នំពេញ៖ នៅថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២នេះ ឯកឧត្តមកិត្តិបរិរក្សបណ្ឌិតឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានអនុញ្ញាត ឯកឧត្តម ឆឺតកៀត អាត់ថាក័រ (H.E. Mr. Cherdkiat ATTHAKOR) ឯកអគ្គរាជទូតព្រះរាជាណាចក្រថៃថ្មីប្រចាំកម្ពុជា ជួបពិភាក្សាការងារ នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ​បានកោតសរសើរ​ និងជូនពរឯកឧត្តមឯកអគ្គរាជទូត​ដែលបានមកបំពេញភារកិច្ចថ្មីឱ្យបានជោគជ័យក្នុងឋានៈជាឯកអគ្គរាជទូតថៃប្រចំានៅកម្ពុជា ដោយសារប្រទេសកម្ពុជា-ថៃ ​ជារាជានិយមដូចគ្នា ​មានព្រះពុទ្ធសាសនាដូចគ្នា​ និងភាសា ទំនៀមទំលាប់ប្រហាក់ប្រហែលគ្នា។
ម្យ៉ាងទៀតប្រទេសយើងទំាងពីរ ​មានយន្ដការកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាច្រើន ដើម្បីពង្រឹងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេសទាំងពីរ​ ដូចជាគណៈកម្មាធិការព្រំដែនទូទៅកម្ពុជា-ថៃ(GBC) ដែល​មានរដ្ឋមន្រ្តីការពារជាតិទាំងពីរជាប្រធាន ​និងគណៈកម្មាធិការកំណត់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ(JBC) ព្រមទំាង​ការប្រជុំអភិបាលខេត្តជាប់ព្រំដែន ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងមិត្តភាព និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហាតាមព្រំដែនរវាងប្រទេសទាំង២។
បន្ទាប់មកឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី បាន​សរសើរប្រទេសថៃ​ដែលសម្រេចបានកំណើន​សេដ្ឋកិច្ច៣.២៤% ក្នុងឆ្នាំ២០២២ និងទទួលទេសចរបានចំនួន ១០លាននាក់។ ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានលើកថា ​ពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសយើងទំាងពីរ​សម្រេចបានជិត ៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក​ ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
ក្នុងឱកាសនោះ ទាក់ទននឹងបញ្ហាដោះមីន ​ឯកឧត្តមកិត្តិបរិរក្សបណ្ឌិតឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានលើកថា ​អាជ្ញាធរដោះមីនកម្ពុជានិងថៃ គួរធ្វើយ៉ាងណាដោះមីនអោយអស់តាមព្រំដែន មុន​នឹងកំណត់ព្រំដែនដើម្បីចៀសវាងគ្រោះថ្នាក់ដល់ប្រជាជនកម្ពុជានិងថៃនៅតាមតំបន់ព្រំដែន ដោយកម្ពុជា​បានកំណត់យកឆ្នាំ២០២៥​ ដោះមីនអោយអស់នៅកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះ ​ឯកឧត្តមឯកអគ្គរាជទូត ឆឺតកៀត ​បានលើកថា ឯកឧត្តមនឹងជំរុញកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើសកម្មភាពដោះមីននៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា​និងថៃក្នុងរង្វង់ទំហំដី២២គីឡូម៉ែត្រ។ ក្នុង​អាណត្តិឯកឧត្តមជា​ឯកអគ្គរាជទូតនៃព្រះរាជាណាចក្រថៃប្រចំា​នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឯកឧត្តមនឹងខិតខំឱ្យអស់ពីសមត្ថភាព​ ដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងមិត្តភាពកម្ពុជានិងថៃឱ្យកាន់តែរឹងមាំថែមទៀត៕អត្ថបទ៖ ជា ធីរិទ្ធ