ថៃប្តេជ្ញានឹងជំរុញទំនាក់ទំនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងរដ្ឋសភាកម្ពុជា-ថៃ ឱ្យកាន់តែរឹងមាំ
2023/01/19 10:00:48 am        594
ភ្នំពេញ៖ ឯកអគ្គរាជទូតថ្មីប្រទេសថៃប្រចាំកម្ពុជា ប្តេជ្ញានឹងជំរុញទំនាក់ទំនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងរដ្ឋសភាកម្ពុជា-ថៃឱ្យកាន់តែរឹងមាំ។
ការប្តេជ្ញារបស់ឯកឧត្តម ឈើតគៀត អាតថាករ ឯកអគ្គរាជទូតថ្មីថៃប្រចាំកម្ពុជា ក្នុងពេលអញ្ជើញសម្តែងការគួរសមចំពោះសម្តេចពញាចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភានៃកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣នេះ នៅវិមានរដ្ឋសភា។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ឯកអគ្គរាជទូត បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះសម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា បានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម ជួបសម្តែងការគួរសម និងជាការផ្តល់កិត្តិយសយ៉ាងធំធេង ដែលបានមកបំពេញបេសកកកម្មការទូតនៅកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ឯកអគ្គរដ្ឋទូត បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការរីកចម្រើនឥតឈររបស់កម្ពុជា និងសូមអបអរសាទរចំពោះជោគជ័យដែលកម្ពុជារៀបចំកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន និងមហាសន្និបាតអន្តរសភាអាស៊ាន(AIPA)។
ជាមួយគ្នា ឯកឧត្តម ឯកអគ្គរាជទូត ប្តេជ្ញាថានឹងខិតខំបំពេញបេសកកម្មដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមនេះ នៅក្នុងការ​ពង្រឹងពង្រីកចំណងមិត្តភាពនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រទេសទំាងពីរ និងរវាងរដ្ឋសភាប្រទេសទាំង​ពីរ​ឱ្យកាន់តែរឹងមាំផងដែរ។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ និងសូមស្វាគមន៍ អបអរសាទរចំពោះ ឯកឧត្តម ឯកអគ្គរាជទូត ដែលត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ តែងតាំងជាឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញ​សមត្ថភាពប្រចាំកម្ពុជា។ សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា គូសបញ្ជាក់ថា ប្រទេសទាំងពីរ​បាន​ភ្ជាប់ចំណងការទូតជាមួយគ្នាជាង៧៣ឆ្នាំមកហើយ ហើយទំនាក់ទំនង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ ត្រូវបានបន្តពូនជ្រុំដោយថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីរជាបន្តបន្ទាប់។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា បានគូសបញ្ជាក់ថា បេសកកម្មការទូតរបស់ឯកអគ្គរាជទូត​នៅកម្ពុជា​នេពេលនេះ ពិតជាមានសារសំខាន់ដល់ការបន្តជំរុញ លើកកម្ពស់ទំនាក់ទំនងមិត្តភាព និងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសជិតខាងទំាងពីរ ដែលមានស្រាប់ឱ្យបានកាន់តែ​ល្អប្រសើរថែម​មួយកម្រិតទៀត។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា លើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នទំនាក់ទំនងមិត្តភាពជាប្រពៃណី និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំងពីរ មានការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងគួរអោយកត់សម្គាល់ ទាំងវិស័យនយោបាយ ការទូត សេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ វប្បធម៌ ទេសចរណ៍រួមទំាងវិស័យ​ផ្សេងៗ​ទៀតជាច្រើន។ ជាក់ស្តែងរាជរដ្ឋាភិបាលទាំងពីរ បានដាក់ចេញនូវផែនការដើម្បីសម្រេច​បានទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគី ចំនួន១៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក នៅឆ្នាំ២០២៥ ហើយការអនុវត្តជាក់​ស្តែងមានកំណើនវិជ្ជមាន។
ដោយឡែកសម្រាប់រដ្ឋសភានៃប្រទេសទាំងពីរ បានបន្តអនុវត្តជាមួយគ្នាយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួននូវ​គោល​ការណ៍គាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទាំងនៅលើវេទិកាអន្តរសភាក្នុងតំបន់ និងសកលលោក ហើយការគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមកលើវិស័យការទូតសភារបស់រដ្ឋសភា​ប្រទេស​ទាំងពីរបាននាំមកនូវប្រសិទ្ធភាពយ៉ាងធំធេងដល់ការ រួមចំណែកលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​របស់​ស្ថាប័ន​នីតិប្រតិបត្តិ​ប្រទេសទាំងពីរផងដែរ៕អត្ថបទ សេក ឧត្តម