ខេត្តចំនួនពីររបស់កម្ពុជា និងខេត្តដុងថាប់ វៀតណាម សម្រេចពាណិជ្ជកម្មរួមគ្នា ១ពាន់លានដុល្លារក្នុង ១ឆ្នាំៗ
2023/01/22 11:33:41 am        883
ភ្នំពេញ: ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខេត្តព្រៃវែង នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងខេត្តដុងថាប់ នៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម បានពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការបន្តពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទំនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើច្រើនវិស័យ សំដៅបម្រីផលប្រយោជន៍ភាគីទាំងពីរ។
យោងភាគីទាំងពីរ បានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃទី២១ មករា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅថា គណ:ប្រតិភូរដ្ឋបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងគណ:ប្រតិភូរដ្ឋបាលខេត្តព្រៃវែង ដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តមជា សុមេធី អភិបាលខេត្ត អញ្ជើញជួបប្រជុំពិភាក្សាជាមួយ ឯកឧត្តមផាម ធៀវ ងា (Pham Thiev Gnia) អនុលេខាបក្សកុំមុយនីស្តវៀតណាមខេត្ត និងជាប្រធានគណ:កម្មាធិការប្រជាជនខេត្តដុងថាប់ និងឯកឧត្តម គៀវ ឆេឡឹម អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តដុងថាប់ដើម្បីពង្រឹងទំនាក់ទំនងមិត្តភាព ភាតរ:ភាព សាមគ្គីភាពនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ រវាងខេត្តទាំងបី នៃភាគីទាំងពីរ។
បន្ថែមលើនោះ គឺក្នុងគោលបំណងជូនពរដល់ថ្នាក់ដឹកនាំបក្សខេត្ត ក្រុមប្រឹក្សាខេត្ត គណៈកម្មាធិការប្រជាជន ព្រមទាំងកម្មាភិបាល កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងប្រជាជនខេត្តដុងថាប់ វៀតណាម ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី។
ឯកឧត្តមអនុលេខាបក្សខេត្តដុងថាប់ បានចាត់ទុកថា នេះជាជំនួបកិច្ចពិភាក្សាដ៏រីករាយនាឆ្នាំនេះ ចំពេលដែលប្រទេសយើងទាំងពីរ កំពុងអបអរសាទរខួបទី៥៥ឆ្នាំ នៃចំណងការទូតនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនិយាយរួម។ និងនិយាយដោយឡែក រវាងខេត្តដុងថាប់ បន្ទាយមានជ័យ ពោធិសាត់ និងព្រៃវែង ដែលជាខេត្តសម្ព័ន្ធមេត្រីភាព បានសម្រេចដូចបំណងនូវផ្លែផ្កានៃទំនាក់ទំនង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើច្រើនវិស័យដូចជាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ និងអ្នកជិតខាងល្អ ការពារជាតិ មហាផ្ទៃ កសិកម្ម ការដាំដុះនិងវារីវប្បកម្ម ពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគនិងធុរកិច្ច សាធារណការនិងដឹកជញ្ជូន ថាមពល ឧស្សាហកម្ម សិប្បកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ អប់រំ កីឡា បណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស វប្បធម៌និងសាសនា ទេសចរណ៍ជាដើម។
ក្នុងនោះដែរ កងទ័ពប្រជាជនវៀតណាមខេត្ត ក៏បានផ្តល់ការឧបត្ថម្ភដល់ភាគីខេត្តមិត្ត (បន្ទាយមានជ័យ ពោធិសាត់ និងព្រៃវែង) នូវអគារសិក្សា អគារ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងបំពាក់សម្ភារ:ដល់សាលារៀន និងមូលដ្ឋានកងយោធខេមរ:ភូមិន្ទ, បានផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិតកម្ពុជារាប់រយនាក់លើជំនាញសុខាភិបាលនិងជំនាញនានានៃវិស័កសិកម្មជាដើម។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្តព្រៃវែង និងឯកឧត្តមអភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានមានប្រសាសន៍ថា បន្ទាប់ពីអាក់ខានផ្លាស់ប្តូរដំណើរទស្សនកិច្ចដោយផ្ទាល់អស់ពេលពីរឆ្នាំ ពេលនេះភាគីទាំងពីរអាចអនុវត្តបានឡើងវិញហើយ ព្រោះប្រទេសយើងទាំងពីរ បានដោះស្រាយវិបត្តិសាកល នៃការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ ឈានទៅបើកប្រទេសនិងបើកព្រំដែនពេញលេញឡើងវិញដើម្បីស្តារសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច។
ឯកឧត្តម បានរំលឹកពីចំណងស្មារតីនៃមិត្តភាព សាមគ្គីភាព ភារ:ភាពអន្តរជាតិអធនដែលបក្ស រដ្ឋ កងទ័ពនិងប្រជាជនវៀតណាម កម្ពុជាបានប្រកៀកស្មាប្រយុទ្ធប្រឆាំងសត្រូវរួម ជួយគ្នាគ្រប់កាល:ទេស: លំបាកនិងងាយស្រួល ដោយរក្សាបាននូវការគោរពផលប្រយោជន៍ អធិបតេយ្យភាព ឯករាជ្យគ្នាទៅវិញទៅមក។
ទន្ទឹមនឹងការប្តេជ្ញាខាងលើ ដោយបន្តពូនជ្រុំចំណងមិត្តភាព សាមគ្គីភាពជាប្រពៃណី ជាបងប្អូន រវាងខេត្តទាំង៣ ដូចដែលមានចែងក្នុងស្មារតីខ្លឹមសារនៃអនុស្សារណ:យោគយល់គ្នាដែលបានចុះហត្ថលេខាកន្លងមក ឯកឧត្តមអភិបាលខេត្តព្រៃវែង និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានស្នើថា ភាគីទាំងពីរនឹងរៀបចំពង្រាង កែសម្រួលខ្លឹមសារអនុស្សារណ:យោគយល់គ្នានេះ។ ហើយថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រី កម្មាភិបាលភាគីទាំងពីរនឹងរកពេលវេលាសមស្រប ដើម្បីប្រជុំពិភាក្សានិងចុះហត្ថលេខាដើម្បីខេត្តចំណងមេត្រីភាពទាំងនេះបន្តរយ:ពេល ៥ឆ្នាំទៀត។
សូមបញ្ជាក់ថា ទំហំពាណិជ្ជកម្ម រវាងខេត្តដុងថាប់ ជាមួយខេត្តព្រៃវែង និងខេត្តនានាតាមផ្លូវទឹក តាមច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិយិនបា-បន្ទាយចក្រី និងច្រកតំបន់ផ្សេងទៀត សម្រេចបានក្នុងទំហំទឹកប្រាក់សរុបជិត ១ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក ក្នុង ១ឆ្នាំៗ៕