មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ស្នើ​ឆ្មាំ​ព្រំដែន​មើលថែរក្សា​ការពារ​បង្គោលព្រំ​ខណ្ឌសីមា ឱ្យបាន​ល្អ​
2023/01/30 05:58:48 pm        775
ភ្នំពេញ៖ នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ ខេង សុមេធ អគ្គ​ស្នងការរង​នគរបាលជាតិ​ បានធ្វើ​ការជំរុញ​ដល់​នគរបាល​គ្រ ប់​អង្គភាព​ទាំង​អស់ទាំង​ព្រំដែន​គោក និង​ទឹក​ត្រូវ​សាមគ្គី​គ្នា​ធ្វើការ​ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ប្រទេសជាតិ បូរ ណ​ភាព​ទឹកដី និង​ផលប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ បើទោះបីជា​ស្ថានការណ៍​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​ពុំមាន​បញ្ហា អ្វី​កើតឡើង​ក៏ដោយ​នោះ​។​​
​ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធី​កិច្ចប្រជុំ ស្តីពី​ការពង្រឹង​ការងារ​ការពារ​សន្តិសុខ​សណ្តាប់ធ្នាប់​នៅតាម​តំបន់​ព្រំដែន នា​ថ្ងៃទី​៣០ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៣​នេះ ឯកឧត្តម នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​ខេង សុមេធ បាន​លើកឡើងថា ស្ថានការណ៍​ព្រំដែន​ទាំង​គោក និង​ទឹក​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​មាន​ភាពល្អប្រសើរ​ក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ក្នុងនាម​យើង ជា​នគរបាល​ការពារ​មិនត្រូវ​ធ្វេសប្រហែស ឬ​មើលរំលង​សភាពការណ៍​នោះឡើយ ជាពិសេស​គឺ​បញ្ហា​ឧក្រិដ្ឋ កម្ម​ឆ្លងដែន ការរត់ពន្ធ​ឆ្លងដែន​ខុសច្បាប់ ការជួញដូរ​គ្រឿងញៀន​ខុសច្បាប់​ត្រូវតែ​ធ្វើការ​សហការគ្នាជាមួយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ទប់ស្កាត់​ឲ្យ​បាន ដើម្បី​សន្តិសុខ​សង្គម និង​ប្រទេសជាតិ​ទាំងមូល​នោះ​។​
​នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​បាន​បញ្ជាក់ថា​«​ក្នុងនាម​យើង​ជា​សេនាធិការ​ឲ្យ​អគ្គស្នងការ​នគរបាល​ជាតិ ក៏ដូចជា​ក្រសួងមហាផ្ទៃ គប្បី​មាន​គោលការណ៍ និង​ផែន​ការណ៍​យុទ្ធសាស្ត្រ​ច្បាស់លាស់ លើ​កិច្ចការពារ​បូ​រណ ភាព​ទឹកដី អធិបតេយ្យភាព​ជាតិ រក្សា​សន្តិសុខ​សណ្តាប់ធ្នាប់​នៅតាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ទាំង​គោក និង ទឹក និង​ការងារ​បញ្ចេ​ក​ទេស​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង​កម្ពុជា​យើង​»​។​
​នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍​ក៏បាន​ប្រាប់​ដល់ មេ​ឆ្មាំ​ការពារ​ព្រំដែន​ទាំងអស់​ត្រូវ​ដឹកនាំ​ការងារ​ថែរក្សា ការពារ​ប ង្គោ​ល​ព្រំដែន បង្គោល​ខណ្ឌសីមា​ព្រំដែន និង​បរិស្ថាន​ព្រំដែន​។ ដឹកនាំ​ការពារ​សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​។ ដឹកនាំ​ការងារ​បង្ការ​ទប់ស្កាត់ និង​បង្ក្រាប​បទល្មើស​ឆ្លងដែន ភេរវកម្ម និង​ចោរ​សមុទ្រ និង​ត្រូវ​ក្តាប់​សភាពការណ៍ ប្រមូល​ព័ត៌មាន​ឲ្យ​បាន​ជាប់​ជាប្រចាំ ដើម្បី​រក​វិធានការ​ទប់ស្កាត់ និង​ការពារ​បន្ថែម​នោះ​។​
​ជាមួយគ្នា​នោះដែរ នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ ខេង សុមេធ ក៏បាន​ប្រាប់​ដល់​នគរបាល​ការពារ​ព្រំដែន​ទាំង​គោ ក និង​ទឹក​ទាំងអស់​ត្រូវធ្វើ​ការសហកា​រ​គ្នា​ជាមួយ​ប្រទេសជិតខាង ដើម្បី​សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់​ជូន ដ ល់បង​ប្អូន​ដែល​កំពុង​រស់នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន និង​មួយវិញទៀត​មិនត្រូវ​ធ្វើការ​ងារ​អ្វី​រំខាន​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅក្នុង​តំបន់​ទាំង​នោះឡើយ​៕ អត្ថបទ៖ ​បាន ចក់ ​