UN ប្រចាំកម្ពុជា នឹងរៀបចំវេទិការជាមួយរដ្ឋាភិបាល កំណត់យកវិស័យអាទិភាព ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច
2023/01/31 02:11:24 pm        684
ភ្នំពេញ៖ អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា នឹងរៀបចំវេទិការពិភាក្សាប្រចាំឆ្នាំជាមួយរដ្ឋាភិបាល នៅខែមីនា ​ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខនេះ ​ដើម្បីកំណត់យកវិស័យអាទិភាពដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
លោក ចូសែហ្វ សូយ័រ អ្នកសម្របសម្រួលថ្មីរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា (UN) លើកឡើង​ក្នុងជំនួបជាមួយ​ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា កាលថ្ងៃទី៣០ ខែមករា ​ឆ្នាំ២០២៣​ ក្នុងគោលជួបសម្តែងការគួរសម ​និងណែនាំខ្លួន ​ដោយ​មាន​ការអមដំណើរ​ដោយ​ទីភ្នាក់ងារ​របស់អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបនេះលោក ចូសែហ្វ សូយ័រ បានលើកឡើងពីកិច្ចសហការល្អរវាង ​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង​អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា​ នាពេលកន្លងមក ក្នុងនោះទីភ្នាក់ងារអង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ប្រចាំកម្ពុជាដូចជា UNCDF ​បានជួយពង្រឹងការងារទាក់ទងនឹងការធ្វើអង្កេតពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ UNDP ជួយរួមចំណែកសិក្សាពីមូលបត្ររដ្ឋ សហការរៀបចំសន្និសិទ្ធម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំង​ជួយសិក្សាស្រាវជ្រាវពីការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលនៅក្នុងឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ និងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុជាដើម។ ចំណែកឯ UNESCAP បានជួយផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល​ចំណេះដឹង​ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ​ ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា​ជាពិសេសសម្រាប់ស្រ្តី និងជួយលើកកម្ពស់​ចំណេះដឹង​ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក ចូសែហ្វ សូយ័រ បានសម្តែងនូវការពេញចិត្តចំពោះកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អ ដែលកំពុង​កើត​មាននាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបានបង្ហាញការតាំងចិត្ត​បន្តរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជាឱ្យបានកាន់​តែ​ល្អថែមទៀត។
ក្នុងជំនួបនោះដែរ ឯកឧត្តមទេសាភិបាល ​បានបង្ហាញការស្វាគមន៍ចំពោះវត្តមានជាលើកទីពីររបស់​លោក ចូសែហ្វ សូយ័រ នៅកម្ពុជា បន្ទាប់ពីលោក​បានបំពេញតួនាទីជានាយក​​អង្គការ​​កម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍​​សហប្រជាជាតិ ​(UNDP) ប្រចាំ​កម្ពុជា ពីឆ្នាំ ២០០៧ ដល់ ២០១០ និងបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការរួម​ចំណែកយ៉ាងសកម្មរបស់ទីភ្នាក់ងារអង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា ក្នុងការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជានាពេលកន្លងមក។
ឯកឧត្តមទេសាភិបាល ក៏បានស្នើដល់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា ​ឱ្យជួយការងារអាទិភាព​ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុបន្តទៀត ​ជាពិសេសការលើកកម្ពស់​បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ចំណេះដឹងផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ ​និងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ៕