អ្នកភូមិបង្កោងនៅតែរក្សាបានទំនៀមចាប់ត្រីរួមគ្នា សម្រាប់ធ្វើម្ហូបត្រៀមឡើងមាឃ ឬឡើងអ្នកតា
2023/02/01 02:48:16 pm        713
សៀមរាប៖ ជារៀងរាល់ឆ្នាំក្រោយពេលបញ្ចប់ការងារប្រមូលផលស្រូវរួចរាល់ ហើយប្រជាជន ក្នុងភូមិបង្កោង ឃុំអំពិល ស្រុកប្រាសាទបាគង នៃខេត្តសៀមរាប ​តែងតែប្រារព្ធពិធីចាប់ត្រីរួមគ្នា សម្រាប់ធ្វើម្ហូបអាហារក្នុងពិធីឡើងមាឃ​ ឬឡើងអ្នកតា ​នៅរៀងរាល់ខែមាឃ តាមទម្លាប់ពីបុរាណមិនដែលអាក់ខានឡើយ។
ពិធីចាប់ត្រីរួមគ្នានេះ​ ធ្វើឡើងនៅក្នុងបឹងបុរាណមួយដែលអ្នកភូមិ រួមគ្នាអភិរក្សត្រីមិនឱ្យមានការ​នេសាទ​ផ្តេសផ្តាស គឺទុកសម្រាប់តែរកត្រីរួមគ្នាមួយឆ្នាំម្តងក្នុងឱកាស ​ធ្វើពិធីឡើងមាឃ ឬឡើង​អ្នកតាប៉ុណ្ណោះ។
លោក ពេជ្រ ឃិន មេភូមិបង្កោង ឃុំអំពិលបានឱ្យដឹងថា ពិធីចាប់ត្រីឡើងមាឃ ឆ្នាំ២០២៣នេះ ត្រូវប្រារព្ធធ្វើឡើងនៅ ថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ។ ឆ្នាំនេះត្បិតទឹកនៅក្នុងបឹង ​មានច្រើន មិនទាន់ស្រកចុះ ប៉ុន្តែទិន្នផល​ត្រីក្នុងបឹងសម្បូរណាស់ ដូច្នេះលោករំពឹងថា ប្រជាពលរដ្ឋនឹងសប្បាយរីករាយ ក្នុងការចាប់ត្រី យកទៅធ្វើម្ហូបអាហារ ឬធ្វើទឹកសម្លរនំបញ្ចុកសម្រាប់ពិធីឡើងមាឃ។
លោកបន្តថា នៅព្រឹកព្រលឹមស្រាងៗ ជាពលរដ្ឋមានចាស់ ក្មេង ប្រុស ស្រីជាច្រើនរយនាក់ ក្នុងដៃ​មានកាន់សំណាញ់ អង្រុត ឈ្នាង និងទ្រុង ​បានមកជួបជុំគ្នា ដោយគណៈកម្មការបាន​កំណត់ការ​ជួបជុំគ្នា និងចុះចាប់ត្រី នៅម៉ោង៧ព្រឹក ដែលមានបាញ់កាំជ្រួចធ្វើជាសញ្ញាផង។
មិនខុសពីរៀងរាល់ឆ្នាំប៉ុន្មានឡើយ គណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធី បានហ៊ុសម្រាស់មួយកន្លែងក្នុងផ្ទៃបឹង ដើម្បីទុកចាប់ត្រីរួមយកទៅធ្វើជាម្ហូបអាហារ​ និងធ្វើចង្ហាន់ប្រគេនព្រះសង្ឈនៅក្នុងពីធីឡើងមាឃ។ ដោយឡែក ​ត្រីដែលរកបានពីបឹង ​ប្រជាពលរដ្ឋអាចយកទៅធ្វើជាម្ហូបលក្ខណៈគ្រួសារបាន។
បើតាមលោកមេភូមិ អ្នកមានសិទ្ធិចាប់ត្រីពីក្នុងបឹងសហគមន៍នេះ អនុញ្ញាតឱ្យតែអ្នកភូមិបង្កោង​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។ ប៉ុន្ដែក្រោយពីអ្នកភូមិបង្កោង​ បានធ្វើពិធីចាប់ត្រីរួមគ្នារួចហើយ ទើបអ្នកភូមិផ្សេងអាចមា​ន​សិទ្ធិមករកត្រីនៅបឹងនេះនៅថ្ងៃបន្ទាប់បាន។
បើតាមអាជ្ញាធរអប្សរា ​ប្រជាពលរដ្ឋជាអ្នកស្រុកអង្គរ មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ នៅតែបន្តថែរក្សាប្រពៃណី​វប្បធម៌​ទាំងរូបិយ ​និងអរូបិយ ដែលបន្សល់ពីដូនតាមក ក្នុងនោះមានដូចជាពលរដ្ឋបានរួមគ្នា​មក​ប្រារព្ធពិធីផ្សេងៗ ជុំវិញតំបន់អង្គរ ដូចជា​ ពិធីឡើងមាឃ ឡើងអ្នកតា ​ពិធីកោជុប និងពិធីប្រពៃណី​សាសនា​ជាច្រើនទៀត សុទ្ធទំនៀមទម្លាប់ទាំងអស់នេះហើយជាការបន្តនូវអត្តសញ្ញាណរបស់​អង្គរ​ឱ្យមានជីវិតរស់រវើក៕