កម្ពុជាចែករំលែកការអនុវត្តល្អៗស្ដីពីការលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុស្ស នៅអំឡុងការរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ
2023/02/28 08:08:05 pm        477
ភ្នំពេញ ៖ គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ បានឱ្យដឹងថា តំណាងឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ដ្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិ​មនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និងជាតំណាង​កម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស(អាយឆា) លោកជំទាវ អ៊ុច និពន្ធ សមាជិកនិងជាអគ្គនាយិកា នៃអគ្គនាយកដ្ឋានរដ្ឋបាលនិងបណ្ដឹង នៃ គ.ស.ម.ក. បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូ អាយឆា-កម្ពុជា ចូលរួមកិច្ចប្រជុំអាយឆាលើកទី៣៦ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៧ ខែកុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃទី០៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​លេខាធិការដ្ឋាន​អាស៊ាន រដ្ឋធានីហ្សាការតា ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី។​
ក្នុងនាម ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ​​តំណាង​អាយឆា-កម្ពុជា លោកជំទាវ អ៊ុច និពន្ធ បាន​សម្ដែង​នូវ​ការ​អបអរសាទចំពោះ រអាយឆា-ឥណ្ឌូណេស៊ី ក្នុងតួនាទីជាប្រធានអាយឆាឆ្នាំ​២០២៣។ នៅ​ថ្ងៃទី​១នៃ​កិច្ចប្រជុំនេះ បានអនុម័ត​លើ​របៀបវារៈ​នៃ​កិច្ចប្រជុំ ហើយបាន​ពិភាក្សា​លើកិច្ចការមួយចំនួន​ និង​កម្មវិធីសកម្មភាពអាទិភាព​របស់អាយឆាឆ្នាំ​២០២៣។ ​នៅ​ថ្ងៃនេះដែរក៏មាន​កិច្ចប្រជុំ​រវាង​ អាយឆា និង​គណៈប្រតិភូ​សហភាពអឺរ៉ុប ដែល​បាន​ពិភាក្សា​ពី​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​កន្លងមក និង​គម្រោង​នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​បន្តរវាងអាយឆា និង​សហភាពអឺរ៉ុប។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកទី៣៦នេះ អាយឆា-កម្ពុជា នឹងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអំពីការងារ​មួយចំនួនអំឡុង​ពេល​កម្ពុជា​ធ្វើជា​ប្រធាន​អាយឆាឆ្នាំ២០២២ រួមទាំងគម្រោងដែលកម្ពុជាគ្រោងនឹងរៀបចំធ្វើក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងនោះរួមមាន៖ ១. កិច្ចសន្ទនា​ថ្នាក់តំបន់៖ ការចែករំលែកការអនុវត្តល្អៗស្ដីពីការលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុ ស្សអំឡុងពេលរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក្នុងតំបន់អាស៊ាន និង ២.ការតស៊ូមតិ(ជជែកដេញដោល) ស្ដីពីសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ាន៕ ដោយ៖ គង់ ឌិន