ទូតថ្មីអូស្ត្រាលី សន្យាបន្តសហប្រតិបត្តិការជាមួយកម្ពុជាទាំងក្របខណ្ឌតំបន់ និងពិភពលោក
2023/03/28 05:38:49 pm        486
​ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម Justin Whyatt ឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពថ្មី នៃប្រទេសអូស្រ្តាលី ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានសន្យាបន្តអនុវត្តនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប្រទេសកម្ពុជា ទាំងនៅក្នុងក្របខណ្ឌតំបន់ និងសកលលោក ដែលភាគីបានធ្វើរួមគ្នា ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ។
ក្នុងជំនួបជាមួយឯកឧត្ដមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ជា សុផារ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម Justin Whyatt បានថ្លែងថា ចំណងទំនាក់ទំនងការទូតរវាងកម្ពុជា-អូស្រ្តាលី មានរយៈពេលជាយូរណាស់មកហើយ ហើយក្នុងបេសកកម្មរបស់ឯកឧត្តម មានសេចក្តីរីករាយ ដែលបានមកកម្ពុជា ដើម្បីបន្តពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា បេសកកម្មនេះ ក៏ដើម្បីពង្រឹងនូវមិត្តភាព ដែលធ្លាប់មានពីមុនមក និងរីករាយក្នុងការធ្វើការងារជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដែលធ្លាប់អនុវត្តកន្លងមក ក៏ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្សេងៗទៀតទាំងនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ក៏ដូចជានៅក្នុងរបត់ផ្សេងៗ នៅក្នុងពិភពលោកផងដែរ។
ក្នុងជំនួបនោះ ឯកឧត្តមឧនាយករដ្ឋមន្រ្តី មានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៣មក ការងារការទូតរបស់អូស្រ្តាលី ដែលបានបោះទីតាំងឡើងវិញនៅកម្ពុជា បានធ្វើឲ្យកម្ពុជាមានការវិវត្តន៍ ហើយក្នុងបេសកកម្មអ៊ុនតាក់ គឺអូស្រ្តាលី នៅឈរជួរមុខក្នុងការរៀបរយអនុវត្តនូវកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីសឆ្នាំ១៩៩៣ ដែលចាប់តាំងពីនោះមក កម្ពុជាបានទទួលសុខសន្តិភាព និងមានលទ្ធភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ដែលនេះជាផ្លែផ្កានៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏គួរឲ្យមានមោទនភាព។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានបន្តថា បញ្ហាសុវត្ថិភាព ដើម្បីឲ្យមានសន្តិភាព ជាបញ្ហាចំបងសម្រាប់កម្ពុជា ដែលធ្លាប់ខ្ទេចខ្ទាំដោយសង្រ្គាមស៊ីវិល អស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ។ នៅពេលនោះទទួលបានការគាំទ្រពីអូស្រ្តាលី និងបន្តគាំទ្រឲ្យមានសន្តិសុខស្បៀង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការចាប់ផ្តើមក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ការផ្ដល់​អាហារូបករណ៍ ហើយបញ្ហាសុខាភិបាល អូស្រ្តាលីបានជួយគាំទ្ររៀបចំយន្តការ ក្នុងការជួយទ្រទ្រង់​សុខភាព​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ ខណៈមានភ្ញៀវទេសចរណ៍អូស្ត្រាលីមកកម្ពុជា និងការវិនិយោគជាដើម កាន់តែមានកំណើន។
ជាមួយនេះឯកឧត្តម ជា សុផារ៉ា សង្ឃឹមជឿជាក់ថាទូតថ្មីអូស្ត្រាលី នឹងបន្តគាំទ្រគម្រោងនានា ដែលទូតអូស្រ្តាលីចាស់ បានបញ្ចប់អាណត្តិបេសកកម្មនៅកម្ពុជានោះ នឹងបន្តឯកភាព ដើម្បីជាការបង្កើនទំនាក់ទំនងមិត្តភាព សាមគ្គីភាព រវាងកម្ពុជា-អូស្រ្តាលី ក្នុងចំណងការទូតរយៈពេល ៧១ឆ្នាំមកនេះ៕ អត្ថបទ៖ បាន សុខរិទ្ធិ