កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូរវាងកម្ពុជា-អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម នឹងឈានទៅចុះហត្ថលេខានាពេលឆាប់ៗនេះ
2023/04/20 04:24:03 pm        386
ភ្នំពេញ៖ កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយកម្ពុជា-អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម នឹងឈានទៅចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងនាពេលឆាប់ៗ ខាងមុខនេះ ។
ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ (គ.ស.ហ) នៅថ្ងៃទី១៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣នេះ ​ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំចង្អៀតអន្តរក្រសួង ដើម្បីពិនិត្យ​លទ្ធផល​នៃការចរចាបញ្ចប់កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយកម្ពុជា-អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម និង​បានផ្តល់គោលការណ៍ណែនាំ ​លើកិច្ចការមួយចំនួនដល់ក្រុមការងារ ដើម្បី​មាន​មូលដ្ឋាន​សម្រាប់​ការ​ចរចា​បន្តនាពេលអនាគត ។
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រីកភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការ​បង្កើន​ការធ្វើសេរីភាវូបនីយកម្មពាណិជ្ជកម្ម ​និងការវិនិយោគទ្វេភាគី ដើម្បីឧត្តមប្រយោជន៍ជាតិ សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រចតុកោណដំណាក់កាលទី៤​ និងចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ក្នុងការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច។
កិច្ចព្រមព្រៀងបានចែកចេញជា១៨ ជំពូក, ២៨៤ មាត្រា និង ១២ ឧបសម្ព័ន្ធ​ក្នុងនោះ​មានដាក់​បញ្ចូល​នូវ​សមាសធាតុមួយចំនួន ​ដែលនឹងផ្តល់បន្ថែមនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច ​បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍ ​សម្រាប់ឧស្សាហកម្ម ​និងសេវាកម្មផងដែរ ។
ការចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ​ នឹងកា្លយជា​សមិទ្ធផល​កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី​ទ្វេភាគីថ្មី​បន្ថែមទៀតជូនជាតិ ​ស្របតាម​យុទ្ធសាស្រ្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្នុងការធ្វើពិពិធកម្ម​ទីផ្សារ​នាំចេញ ​និងបន្តជំរុញសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ច ​កម្ពុជា​ទៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចតំបន់ពិភពលោក និង​ពិសេស​នៅ​តំបន់​មជ្ឈិមបូព៌ា ។
ចំពោះការវិនិយោគ, កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ​នឹងចូលរួមចំណែកក្នុងការទាក់ទាញ​វិនិយោគថ្មីៗ​បន្ថែម​ទៀតមកកម្ពុជា​ ដែលនឹងបង្កើតការងារថ្មីបន្ថែមជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ។ ​កត្តា​ទាំងនេះ នឹង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​ និងទ្រទ្រង់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ​ក៏ដូចជា​ពន្លឿន​ដំណើរការ​នៃការធ្វើ​សមាហរណកម្ម​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ទៅក្នុងតំបន់ ​និង​សកលលោក ​និង​គាំទ្រ​ដល់​ដំណើរការ​ចាកចេញ​របស់កម្ពុជា ​ពីប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​តិចតួច​នាពេលខាងមុខ៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី