សម្តេចតេជោ៖ រដ្ឋាភិបាលនឹងបង្កើតការងារក្នុង១ឆ្នាំ៣០ម៉ឺនកន្លែង ឬ១អាណត្តិស្មើ១លាន៥សែននាក់
2023/06/25 10:39:53 am        394
ស្វាយរៀង៖ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា រាជរដ្ឋាភិបាល និងខិតខំប្រឹងប្រែង ទាក់ទាញវិនិយោគិនមកបណ្ដាក់ទុន ដើម្បីបង្កើតការងារ ជូនពលរដ្ឋកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ឲ្យបានជាង៣០ម៉ឺននាក់ ក្នុងមួយឆ្នាំ ឬអាចនិយាយបានថា ត្រូវបង្កើតការងារឲ្យបាន១លាន៥សែននាក់ សម្រាប់រយៈពេលមួយអាណត្តិនៃរដ្ឋសភា។
សម្ដេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា មានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះ ក្នុងពេលបន្តអញ្ជើញទៅជួបសំណេះសំណាលជាមួយកម្មករ កម្មការិនី នៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស មេនហាតធេន (MANHATTAN) ក្រុងបាវិត ខេត្ត ស្វាយរៀង ជាង២ម៉ឺននាក់ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥មិថុនានេះ។
ដើម្បីទាក់ទាញ វិនិយោគនេះ សម្ដេច បានបញ្ជាក់អំពីការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិ បាលទៅ​លើការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងផ្នែករឹងនិងផ្នែកទុន ដែលត្រូវធ្វើឲ្យកាន់តែងាយស្រួល សាមញ្ញ ដើម្បីកុំឲ្យអ្នកវិនិយោគមានការលំបាក។
បើតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈបានបញ្ជាក់ថា ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្ដេចតជានាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រទេសកម្ពុជាបន្តរក្សា បានសន្តិភាព ស្ថិរភាព និងអភិវឌ្ឍន៍​លើគ្រប់វិស័យ សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិបន្តមានការរីកចម្រើនជាទីមោទនៈ។ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បានកើនឡើងជាមធ្យមក្នុងអត្រា ៧% ជាង ២ទស្សវត្ស លើកលែងតែក្នុងអំឡុងដំណាក់កាល​នៃការរីករាលដាលជំងឺកូវី៨-១៩។
ស្ថានភាពទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជាមានភាពរឹងមាំដោយរក្សាបាននូវអត្រាមានការងារធ្វើខ្ពស់ប្រមាណ ៩៩៣% នៃកម្លាំងពលកម្មសរុបចំនួនប្រមាណ ១០៨លាននាក់។ បច្ចុប្បន្នសហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន សេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រព័ន្ធដែលបានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានចំនួន ១ម៉ឺន៧ពាន់ ២៥៦ សហគ្រាស ដែលមានកម្មករនិយោជិតចំនួន ១,៥លាននាក់៕