យុវជនសង្កេតការណ៍៖ ពលរដ្ឋកាន់តែច្រើន យល់ដឹង និងចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិក្នុងការបោះឆ្នោត
2023/07/24 11:37:16 am        384
ភ្នំពេញ៖ យុវជនសង្កេតការណ៍បោះឆ្នោត បានបង្ហាញការយល់ឃើញថា ​ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា មានការស្វែងយល់​ ពីការប្រើប្រាស់សិទ្ធិកាន់តែប្រសើរ ​និងត្រឹមត្រូវ ​តាមរយៈការចូលរួមបោះឆ្នោត ។ ការលើកឡើងនេះ គឺ ដោយផ្អែកលើភាគរយ ​នៃចំនួនអ្នកទៅឆ្នោតកើនឡើងរហូតដល់​ជាង៨៤ភាគរយ។
ការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្តនីតិកាលទី ៧ បានបិទបញ្ចប់ ជាស្ថាពរកាលពីថ្ងៃទី ២៣ ខែកក្កដា ម្សិលមិញនេះ។ ​ការបោះឆ្នោតបញ្ចប់ទៅដោយរលូន ​ថែមទាំងមានការកើនឡើង នៃចំនួនប្រជា ពលរដ្ឋចូលរួមបោះឆ្នោតថែមទៀតផង ។ ចំនួនអ្នកទៅបោះឆ្នោត មានរហូតដល់ជាង៨លាននាក់ នៃចំនួនសរុបអ្នកមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោត ជាង៩លាន៧សែននាក់ ។ គិតជាភាគរយ គឺមានអ្នកទៅ បោះឆ្នោត ចំនួន៨៤,៥៨ភាគរយ។ នេះបើផ្អែកលើគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត (គ.ជ.ប) ។
សម្រាប់យុវជនមើលឃើញថា ការកើនឡើង នៃអ្នកទៅបោះឆ្នោត គឺបង្ហាញថាពលរដ្ឋកម្ពុជា មាន ការពេញចិត្តចំពោះការរៀបចំការងារបោះឆ្នោត ចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិខ្លួនឯងដោយត្រឹមត្រូវ និងចេះ​ប្រើប្រាស់ សិទ្ធិសម្រេចលើជោគវាសនាខ្លួនឯង តាមរយៈបោះឆ្នោតគាំទ្រគណបក្ស​ដែលខ្លួន​ជឿទុកចិត្ត។
ការលើកឡើងដូចនេះ ក៏ដោយសារតែពួកគេបានមើលឃើញផ្ទាល់ ក្នុងការបំពេញការងារជាអ្នក​សង្កេតការណ៍ នៅតាមទីតាំងបោះឆ្នោតក្នុងខណ្ឌដង្កោផងដែរ។
តាមការឱ្យដឹងពីគ.ជ.ប ចំនួនភាគរយប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមបោះឆ្នោត ​ជ្រើសតាំងតំណាងរាស្រ្ត នីតិ កាលទី៧ កាលពីម្សិលមិញ ​គឺមានចំនួនច្រើន ជាងចំនួនភាគរយពលរដ្ឋទៅបោះឆ្នោតជ្រើសរើស​ក្រុម ប្រឹក្សាឃុំសង្កាត់ ឆ្នាំ២០២២ ហើយក៏ច្រើនជាងចំនួនភាគរយពលរដ្ឋ​ទៅបោះឆ្នោត​ឆ្នាំ២០១៨ផងដែរ ។
សម្រាប់ការបោះឆ្នោតថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា នេះ គ.ជ.ប ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ចំនួនអ្នកសង្កេត ការណ៍ជាតិ បានចូលរួមការងារបោះឆ្នោត ចំនួនជាងជាង៨ម៉ឺន៩ពាន់នាក់ ហើយក៏មានវត្តមាន​ក្រុមអ្នក សង្កេតការណ៍អន្តរជាតិ ចំនួនជាង៦០០នាក់ មកពី៦១ស្ថាប័នផងដែរ ៕អត្ថបទ៖ គឹមហុក