វិស័យឯកជន រំពឹងថា ក្នុងអាណត្តិថ្មី នៃរដ្ឋសភា វិស័យដឹកជញ្ជូននិងមានភាពមមាញឹកជាងមុន
2023/07/28 02:07:53 pm        565
ភ្នំពេញ៖ វិស័យឯកជន រំពឹងថា នៅក្នុងអាណត្តិថ្មី នៃរដ្ឋសភា កម្ពុជានឹងអាចស្រូបយកសក្តានុពលវិនិយោគ មកបណ្តាក់ទុនកាន់ច្រើនថែមទៀត ​ដែលជាផ្នែកមួយ នឹងធ្វើវិស័យដឹកជញ្ជូនក្នុងប្រព័ន្ធភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា កាន់តែមមាញឹក នៅលើសេវាដឹកជញ្ជូន។
ឧកញ៉ា ស៊ិន ចន្ធី ប្រធានសមាគមភស្ដុភារកម្មកម្ពុជា លើកឡើងក្នុងកិច្ចសម្ភាសជាមួយភ្នាក់ងារ​អ្នកយកព័ត៌មាន ស្តីពីវិស័យដឹកជញ្ជូនក្នុងប្រព័ន្ធភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា នៅក្នុងអាណត្តិថ្មី នៃរដ្ឋសភា នៅថ្ងៃទី២៧ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣នេះថា ស្របពេលការបោះឆ្នោតជ្រើសតាំងតំណាង​រាស្ត្រ​នីតិកាលទី៧ ឆ្នាំ២០២៣ ប្រកបដោយជោគជ័យ​ និងពោរពេញទៅដោយលទ្ធិប្រធិបតេយ្យ និង​ស្របតាមសារដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន , ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​ចាប់ផ្ដើមធ្វើជានាយករដ្ឋមន្ត្រី នៅថ្ងៃទី ២២ ខែ សីហា ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ, លោកឧកញ៉ា បានថ្លែងនូវ​ការអបអរសាទរ ​និងគំាទ្រពេញ​ទំហឹង ​ព្រោះយុវជនគឺ​ជាទំពាងស្នងឫស្សី និងពោពេញ​ទៅដោយសមត្ថភាព ដើម្បីដឹកនាំនាវាកម្ពុជាឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
ជុំវិញការគិតគូរដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់សម្តេចតេជោ, ឧកញ៉ា រំពឹងថា​ នៅក្នុងអាណត្តិថ្មី នៃរដ្ឋសភា កម្ពុជា​កាន់តែរីកចម្រើន និងសំបូររុងរឿងកាន់តែខ្លាំងក្លាថែមទៀត បន្ទាប់ពីកម្ពុជា​បានបង្ហាញពីស្ថិរភាព​នយោបាយ ​តាមរយៈនៃការបោះឆ្នោត ​និងក្រោយបោះឆ្នោត​ ដោយបានបង្ហាញដល់ពិភពលោក ជាពិសេស​បានកំពុងបង្កើតនូវទំនុកចិត្តដល់វិនិយោគិនបរទេស ​ឲ្យមកបណ្តាក់ទុនកាន់តែច្រើន។ ឧកញ៉ា ស៊ិន ចន្ធី បន្ថែមថា ​វិស័យដឹកជញ្ជូន គឺផ្សារភ្ជាប់​និងការវិនិយោគ ប្រសិនកម្ពុជាទទួល​បានឱកាសវិនិយោគកាន់តែច្រើន និងធ្វើឲ្យការដឹកជញ្ជូនក៏កាន់តែមមាញឹក នៅក្នុងការផ្តល់សេវារបស់ខ្លួន។
ជុំវិញវិស័យដឹកជញ្ជូននេះ, ឧកញ៉ា ស៊ិន ចន្ធី ថ្លែងឲ្យដឹងថា ​បើគិតក្នុងឆមាសទី ១ ឆ្នាំ២០២៣ ចំពោះការ​ធ្វើពាណិជ្ជកម្ម ក៏ដូចការដឹកជញ្ជូន មិនទាន់​មានការល្អប្រសើរនៅឡើយទេ ក្នុងនោះ​ចំពោះវិស័យដឹកជញ្ជូន បើធៀបក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ ២០២២ ​ឃើញថា​មានការកើនឡើង តែបើធៀបមុន​និងវិបត្តិជំងឺកូវីដ ១៩ និងសង្រ្គាមរុស្សី-អ៊ុយក្រែន ​គឺនៅបន្តធ្លាក់ចុះនៅឡើយ, តែទោះបី​យ៉ាងណា សមាគមមាន​ក្តីរំពឹងថា ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា នឹង​មានការរីកចម្រើនកាន់តែខ្លាំងក្លា ​នៅក្នុងអាណត្តិទី ៧ នៃរដ្ឋសភាថ្មីនេះ៕អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី