ប្រមុខការទូតកម្ពុជាថ្មី ប្តេជ្ញាដឹកនាំវិស័យការទូតកម្ពុជាមិនជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការផ្ទៃប្រទេសជាមិត្ត និងគោរពផលប្រយោជន៍គ្នា
2023/08/23 12:00:27 pm        547
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី សុខ ចិន្តាសោភា ប្រមុខការទូតកម្ពុជាថ្មី ប្តេជ្ញាដឹកនាំវិស័យការទូតកម្ពុជាមិនជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការផ្ទៃប្រទេសជាមិត្ត និងគោរពផលប្រយោជន៍គ្នា។
ការប្តេជ្ញារបស់ឯកឧត្តម សុខ ចិន្តាសោភា ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការបរទេស និង សហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជួបសំណេះសំណាលជាមួយមន្រ្តីរាជការ នៅថ្ងៃទី២៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ​បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី៧ បានរៀបចំគណៈរដ្ឋមន្រ្តីថ្មី កាលពីម្សិលមិញនេះ។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម សុខ ចិន្តាសោភា បានសម្តែងការថ្លែងអំណរគុណចំពោះការអនុញ្ញាត​របស់ថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល ​ក្នុងការផ្តល់ឱកាសឲ្យបានចូលរួមក្នុងបុព្វហេតុជាតិ ជាពិសេសនឹង​បំពេញភារកិច្ច និងកាតព្វកិច្ចក្នុងវិស័យការទូតឲ្យបន្តទទួល​បានកិត្យានុភាពយូរង្វែងបន្ថែមទៀត។
ជាមួយគ្នា ក្នុងនាមរដ្ឋមន្រ្តីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិថ្មី ឯកឧត្តម សុខ ចិន្តាសោភា បានលើកឡើងពី​ការពង្រឹងមូលដ្ឋាន​គ្រឹះវិស័យការទូត តាមរយៈពង្រឹងទៅលើវិទ្យាស្ថានជំនាញ​ការទូត យកចិត្តទុកដាក់ជំរុញមន្រ្តីការទូតវ័យឆ្លាត រួមទាំងកែសម្រួលយន្តការចាំបាច់ដល់​តម្រូវ​ការក្នុងវិស័យការទូតនេះផងដែរ។
ដោយឡែកជុំវិញវិស័យការទូតក្នុងតំបន និងអន្តរជាតិវិញ ឯកឧត្តម សុខ ចិន្តាសោភា បានប្តេជ្ញា​ចិត្តខ្ពស់​ក្នុងនាមអ្នកបន្តវេនវិស័យការទូត ​អនុវត្តប្រឆាំងចំពោះការ​ជ្រៀតជ្រែត​ចូលផ្ទៃក្នុងកម្ពុជា ក៏ដូចជា​មិនជ្រៀតជ្រែកកិច្ចការផ្ទៃក្នុងបណ្តាប្រទេសដ៏ទៃ ហើយគោរពផលប្រយោជន៍គ្នា​ទៅវិញទៅមក។
លើសពីនេះ ឯកឧត្តម សុខ ចិន្តាសោភា ថ្លែងថា វិស័យការទូតបានក្លាយជាមរតកដ៏ថ្លៃថ្លា​កើតចេញ​ពីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ដែលលជាប្រមុខការទូតទី១ របស់កម្ពុជា និងឥស្សរជនជំនាញ​លើ​វិស័យការទូតឆ្នើម២រូបទៀត ​គឺឯកឧត្តម ហោ ណាំហុង និងឯកឧត្តម​ ប្រាក់ សុខុន ដែលបានចូលរួម​ចំណែកធ្វើឲ្យកេ្តរ៍ដំណែលដ៏ពិសិដ្ឋរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន កាន់តែលេចធ្លោនូវកិត្យានុភាព​ជាតិទាងក្នុងតំបន់ និងអន្តរជាតិ៕