ភ្នំពេញ៖ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយក្នុងរយៈពេល៣០ថ្ងៃ ស្តីពីរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព តាមរបបភាគទានដោយស្ម័គ្រចិត្ត។ បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សង្ឃឹមថា មុនដាច់ឆ្នាំ២០២៣នេះ នឹងអាចទទួលបានសមាជិក ១,៥លាននាក់ ខណៈមកដល់ពេលនេះ ការផ្សព្វផ្សាយកើនឡើងដល់ជាង ១,៣លាននាក់ លើសផែនការកំណត់ចំនួនតែ ១,២លាននាក់។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឲ្យទូរទស្សន៍ព័ត៌មាន ប៊ីធីវី ដឹងនៅព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូនេះថា ក្នុងអំឡុងពេលនៃយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយនេះ ក្រុមការងារក៏មានជួបប្រទះនូវបញ្ហាប្រឈមតិចតួចដែរ ដូចជាប្រជាជនមួយចំនួនធំ នៅតែមិនទាន់យល់ច្បាស់អំពីរបៀបនៃការទទួលបណ្ណ ប.ស.ស. និងអំពីការបង់ភាគទានប្រចាំខែ ក៏ដូចជារបៀបនៃការចុះឈ្មោះជាដើម។ ដូច្នេះហើយ បន្ទាប់ពីការពន្យល់ណែនាំ និងផ្សព្វផ្សាយនេះ ពួកគាត់ក៏មានការជ្រួតជ្រាបជាច្រើន ហើយនឹងធ្វើការផ្សព្វផ្សាយបន្តទៅតាមក្រុមគ្រួសារសមាជិកផ្សេងៗទៀតផងដែរ។
ឯកឧត្តម បានបន្តថា ក្រោយកម្មវិធី ៣០ថ្ងៃ នៃយុទ្ធនារការនេះ នឹងនៅតែបន្តផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ទីកន្លែងថែមទៀត ចាប់ពីតំបន់ទីប្រជុំជន រហូតដល់មូលដ្ឋានតំបន់ជនបទផ្សេងៗ ដោយក្រុមការងារ ប.ស.ស. នឹងចុះជាក្រុមៗ ហើយ សង្ឃឹមថា ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេសនឹងទទួលបានព័ត៌មានអំពីរបបបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព តាមរយៈភាគទានស្ម័គ្រចិត្តឲ្យយល់ដឹង និងធ្វើការចុះឈ្មោះដើម្បីទទួលបានបណ្ណ ប.ស.ស. ក្នុងការថែទាំសុខភាពរបស់ខ្លួន។
ពាក់ព័ន្ធបណ្ណ ប.ស.ស. នេះដែរ ប្រជាពលរដ្ឋដែលប្រកបមុខរបរខុសៗគ្នា នៅផ្សារបឹងបៃតង ស្ថិតនៅខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ បានបង្ហាញក្តីសប្បាយរីករាយដែលពួកគាត់អាចមានសិទ្ធិក្នុងការចុះឈ្មោះ ដើម្បីទទួលបានបណ្ណ ប.ស.ស. ដូចទៅនឹងមន្រ្តីរាជការ និងកម្មករនិយោជិតផងដែរ និងបានសម្តែងការអរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលតែងតែគិតគូរសុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ។
គិតរហូតមកដល់ថ្ងៃនេះ រយៈពេលជាង ២០ថ្ងៃហើយ នៃយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយរយៈពេល ៣០ថ្ងៃ ដែលបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានចុះធ្វើយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយស្តីពីលក្ខខណ្ឌ និងនីតិវិធីនៃការស្នើសុំចុះឈ្មោះចូលជាសមាជិក ប.ស.ស. តាមរបបភាគទានដោយស្ម័គ្រចិត្ត ពិសេសគឺការផ្សព្វផ្សាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍ដែលប្រជាពលរដ្ឋត្រូវទទួលបាន ពេលក្លាយជាសមាជិក ប.ស.ស. និងមានប្រជាពលរដ្ឋជាអាជិវករ អ្នករត់ម៉ូតូកង់បី មូតូឌុប កម្មករនិយោជិត រួមទាំងអ្នកក្នុងបន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស. សរុបប្រមាណជាង ១,២លាននាក់ ស្មើនឹងជាង ៤ពាន់លើក ដែលទទួលបានការផ្សព្វផ្សាយខាងលើ។
តាមការឲ្យដឹងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហេង សុផាន់ណារិទ្ធ អគ្គនាយករង នៃបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម បានបញ្ជាក់ថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី១២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣នេះ បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានចុះឈ្មោះសមាជិកជាបុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ ចំនួន ៨៥,៨៦៥នាក់ មានអ្នកបានទៅប្រើប្រាស់សេវាចំនួន ៣៥,៧៣៦ករណី និងចំណាយតាវការលិកអស់ទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៥៤០,៦១លានរៀល ៕ អត្ថបទ៖ ឈិត បូរ៉ាវី