រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាល ចុះពិនិត្យការផ្តល់សេវាសុខាភិបាល ជូនពលរដ្ឋនៅមណ្ឌលសុខភាព​ចំនួន២ និងមន្ទីរពេទ្យខេត្តកែប
2024/08/01 03:57:36 pm        405
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្រី្តក្រសួងសុខាភិបាល បានធ្វើដំណើរចុះពិនិត្យការ​ផ្តល់​សេវា​ សុខាភិបាល​សាធារណៈ និងសួរសុខទុក្ខបុគ្គលិកសុខាភិបាល រួមទាំងអ្នកជំងឺ និងក្រុមគ្រួសារ នៅ​មណ្ឌល​សុខភាពអង្កោល មណ្ឌលសុខភាពពងទឹក និងមន្ទីរពេទ្យខេត្តកែប ក្នុងខេត្តកែប, នាព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យរដ្ឋមន្រ្តី និងក្រុមការងារជំនាញនៃក្រសួងសុខាភិបាល បាន​ជួប​បង​ប្អូន​ប្រជា​ពលរដ្ឋ ដែលលោកមកទទួលសេវាសុខភាពនៅមណ្ឌលភាព និងមនី្ទរពេទ្យខេត្ត ដោយបាន​សំណេះ​សំណាល​សួរនាំអំពីការទទួល ការពន្យល់ ការផ្តល់ការថែទាំសុខភាព​ពី​បុគ្គលិក​សុខាភិបាល​មណ្ឌលសុខភាព។
ក្រុមការងាជំនាញនៃប្រតិភូ បានត្រួតពិនិត្យតាមទីតាំងថែទាំ ទាំងពិគ្រោះក្រៅ ទាំងពិនិត្យផ្ទៃពោះ ទាំង​ការ​ទុកដាក់ថ្នាំសង្កូវ សម្ភារៈបរិក្ខា និងអនាម័យតាមគ្រប់ទីតាំង រួមទាំងបង្គន់​អនាម័យ​សំរាប់​ទាំង​បុគ្គលិក និងបងប្អូនសាធារណៈជន។
ចំណែក​បង​ប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមកទទួលសេវានៅមណ្ឌលសុខភាព និងមនី្ទរពេទ្យខេត្តកែប បានលើកឡើងស្រៀងគ្នាថា ពួកគាត់ពិតជាមានភាពរីករាយជាខ្លាំង ក្នុងពេលមានជំងឺឈឺស្កាត់ មកទទួលសេវាពិនិត្យ សម្រាកព្យាបាល គឺលោកគ្រូពេទ្យ អ្នកគ្រូពេទ្យ បានទទួលស្វាគមន៍ និងផ្តល់សេវាបានទាន់ពេលវេលា។
អ្នកគ្រូ ឈឿង សី្រម៉ៅ ប្រធានផ្នែកមនី្ទរពិសោធន៍ នៃមនី្ទរពេទ្យខេត្តកែប ពិតជា​មាន​អារម្មណ៍​សប្បាយ​រីករាយជាខ្លាំង ដែលឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្ត្រី បានអញ្ជើញចុះមក​ពិនិត្យ​ផ្នែក​មនី្ទរ​ពិសោធន៍ និងទទួលបានអនុសាសន៍ល្អៗ ដើម្បីមកធ្វើការកែលម្អ និងអភិវឌ្ឍផ្នែក​មួយ​នេះ​ឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រី ឆ្លៀតផ្តល់ជូនអនុសាសន៍ណែនាំ និងជំរុញដល់មន្រ្តី​មណ្ឌល​សុខភាព ត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែមទៀតដូចជា ការថែរក្សាទុកដាក់ឱសថ កត់ត្រា​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​អ្នកជំងឺឱ្យបានគត់មុតល្អ ថែរក្សាវ៉ាក់សាំង រក្សាអនាម័យបរិស្ថាន និងបន្ទប់ថែទាំឱ្យ​បាន​ស្អាត ការថែរក្សានិ ងប្រើប្រាស់រថយន្តគិលានុសង្រ្គោះឱ្យបានត្រឹមត្រូវល្អ និងឆ្លើយតបបានបន្ទាន់ ពេលតម្រូវការ។ ពិសេសធានាឱ្យបានការបម្រើ និងផ្តល់ជូនសេវាពិនិត្យថែទាំសុខភាពជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ២៤ម៉ោង លើ២៤ម៉ោង និង៧ថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍៕ អត្ថបទ រដ្ឋា