ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានារបស់ប្រទេសចិន នៅឆ្នាំ២០២៦នេះ នឹងរួមគ្នារៀបចំនូវព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍ថ្មីៗ ប្លែកៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរចិន និងភ្ញៀវបរទេសផ្សេងទៀត មកលេងកម្សាន្តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាឲ្យបានកាន់តែច្រើន ខណៈកម្ពុជាបានត្រៀមបដិសណ្ឋាររួចរាល់ ក្នុងការទទួលភ្ញៀវទេសចរទាំងអស់នោះ ។
ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍បុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីចិន អបអរខួប១០ឆ្នាំ នៃដំណើរភាពយន្តចល័តកម្ពុជា-ចិន និងអបអរសាទរឆ្នាំទេសចរណ៍ កម្ពុជា-ចិន នៅតាមផ្លូវថ្មើរជើងបណ្តោយមាត់ទន្លេ នៅល្ងាចថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីជំរុញសន្ទុះនៃយុទ្ធនាការ “ឆ្នាំទេសចរណ៍កម្ពុជា-ចិន” ឲ្យកាន់តែខ្លាំងក្លា និងមានភាពទាក់ទាញ ក្រសួងទេសចរណ៍ នឹងសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយមិត្តចិន ដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍ និងវប្បធម៌កម្រិតអន្តរជាតិជាច្រើន សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៦ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិទាំងអស់នោះ រួមមាន មហាស្របសិល្បៈតាមដងផ្លូវអន្តរជាតិ កម្ពុជា-ចិន, មហោស្រពក្បាច់គុនចម្រុះ កម្ពុជា-ចិន, ព្រឹត្តិការណ៍ផ្សព្វផ្សាយការទូតទេសចរណ៍ម្ហូបអាហារ កម្ពុជា-ចិន, ព្រឹត្តិការណ៍ផ្សព្វផ្សាយទេសចរណ៍ភាពយន្ត កម្ពុជា-ចិន, ព្រឹត្តិការណ៍បើករថយន្តឆ្លងកាត់ព្រំដែន កម្ពុជា-ចិន និងកម្មវិធីបង្ហាញផ្លូវទេសចរណ៍រដូវកាលបៃតង សម្រាប់ទីផ្សារចិន ដែលជាយុទ្ធសាស្ត្រទាក់ទាញទេសចរណ៍ ឲ្យមកសម្រាកកម្សាន្តនៅកម្ពុជាពេញមួយឆ្នាំ រួមជាមួយកម្មវិធីយុទ្ធសាស្ត្រផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ។
ជាមួយនេះឯកឧត្តម ហួត ហាក់ បានចាត់ទុកព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរភាពយន្តចល័តកម្ពុជា-ចិន ជាសមិទ្ធផលដ៏ត្រចះត្រចង់ និងជាមោទនភាពថ្មីមួយទៀត សម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ នៃប្រទេសទាំងពីរ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយគោលដៅទេសចរណ៍កម្ពុជា ឱ្យកាន់តែមានភាពលេចធ្លោ និងទាក់ទាញខ្លាំងលើឆាកអន្តរជាតិ ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បានផ្ដល់នូវការកម្សាន្ត និងចំណេះដឹង តាមរយៈសិល្បៈភាពយន្ត ដល់សាធារណជន ជាពិសេសរឹតចំណងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើផ្នែកវប្បធម៌ ទេសចរណ៍ និងសិល្បៈភាពយន្តរវាងកម្ពុជា និងមិត្តចិន ឱ្យកាន់តែរឹងមាំ និងស៊ីជម្រៅ ។
ថ្លែងតាមរយៈវីដេអូពីចម្ងាយ លោក អាន ស៊ាវយូ (An Xiaoyu) ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលកម្មវិធីភាសាអាស៊ី និងអាហ្វ្រិកនៃអគ្គស្ថានីយវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍មជ្ឈិមចិន បានស្វាគមន៍ការចូលរួមសហការពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងទេសចរណ៍ និងក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងសាលារាជធានីភ្នំពេញ ដែលបានរៀបចំកម្មវិធីនេះឡើង ដើម្បីអបអរសាទរឆ្នាំទេសចរណ៍កម្ពុជា-ចិន និងវិស័យវប្បធម៌នៃប្រទេសទាំងពីរ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល១០ឆ្នាំនេះ រថយន្តចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តបានធ្វើដំណើរពាសពេញ ២៥ ខេត្ត-ក្រុង ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បានចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តល្អៗជាង ៣០០លើក និងមានអ្នកទស្សនាសរុបជាង ១០ម៉ឺននាក់ ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បានចាក់បញ្ចាំង វីដេអូស្តីអំពីកម្មវិធីរាត្រីសមោសរអបអរសាទរបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី , វីដេអូផ្សព្វផ្សាយទេសចរណ៍កម្ពុជា, MV “បំភ្លឺពន្លឺភ្នែកផ្កាយ”, ភាពយន្តចិន មានចំណងជើងថា សួស្ដីម៉ាក់ និងភាពយន្តខ្មែរ មានចំណងជើងថា មរណៈមាតា ៕ អត្ថបទ បាន សុខរិទ្ធិ